Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Nowe metody na ekologiczny transport w Sieci
dodano 09.09.2010
Firmy transportowe borykają się z brakiem zleceń na trasy powrotne. Już 35 % przejazdów krajowych to tzw. „puste przebiegi”. Internet pomaga optymalizować transport drogowy w Polsce.
Opublikowany kilka dni temu raport Głównego Urzędu Statystycznego „Transport – wyniki działalności w 2009r” podaje, że wśród polskich firm transportowych „puste przebiegi” stanowią aż 23% przebiegów pojazdów w transporcie samochodowym. W transporcie krajowym wskaźniki te są dużo wyższe i wynoszą aż 35%, a dla transportu międzynarodowego 13%. Oznacza to, że przeciętnie na 100 przejazdów zarobkowych w transporcie krajowym aż 35 wykonywanych jest całkowicie bezużytecznie. Ta liczba świadczy o nieefektywnym wykorzystaniu samochodów w skali całego kraju i jest bardzo niepokojąca w czasach gdy ograniczanie emisji CO2 jest koniecznością.
Transport drogowy jest ważnym emitentem pyłów, niemetanowych lotnych związków organicznych, tlenków azotu oraz węgla. Transport drogowy jest równocześnie kluczowym dostarczycielem gazów cieplarnianych w szczególności dwutlenku węgla (CO2) co niezaprzeczalnie przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Transport jest drugim pod względem wielkości (zaraz po sektorze energetycznym) sektorem emitującym gazy cieplarniane w Unii Europejskiej wyprzedzając tym samym przemysł. W celu przeciwdziałania globalnym zmianom klimatu w 2007 roku Rada Unii Europejskiej zobligowała państwa członkowskie do redukcji do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych o 20% poniżej poziomu z roku 1990. W związku z tą decyzją Polskę czeka wiele zmian. Wśród nich są: zwiększenie wykorzystania biopaliw w transporcie oraz wprowadzenie rozporządzeń mających na celu stopniową wymianę parku samochodów na bardziej przyjazny środowisku. Koniecznym krokiem jest również redukcja liczby pustych przejazdów.
Jednym z rozwiązań problemu tzw. „pustych przebiegów” są serwisy aukcyjne usług transportowych. Niedawno powstała w Polsce pierwsza strona internetowa tego typu www.clicktrans.pl. - „Idea takich serwisów jest zaskakująco prosta: użytkownik wystawia przedmiot do transportu np. motor czy meble, a następnie czeka aż przewoźnicy (firmy transportowe lub osoby prywatne), którzy akurat jadą daną trasą sami się do niego zgłoszą i dzięki formie „aukcji w dół”, umożliwią uzyskanie najkorzystniejszej oferty” - mówi twórca www.clicktrans.pl, Agnieszka Korzeniewska. Rosnące zainteresowanie serwisem wskazuje, że firmy transportowe potrzebują miejsca, gdzie mogą szybko i skutecznie skomunikować się z ewentualnymi klientami, zapewniając sobie ładunek na trasę powrotną. Co najważniejsze korzyść z używania tego typu serwisów jest obopólna: z jednej strony niska po licytacji „w dół” cena transportu dla zleceniodawcy, a z drugiej strony nowe zlecenie dla firmy transportowej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW