Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Szklanka wody dla seniora
dodano 27.10.2010
Osoby starsze piją zbyt mało wody. Według badań przeprowadzonych przez prestiżowy „The American Journal of Nursing”, odwodniony może być nawet co trzeci senior!
Kiedy nie chce się pić
Gospodarka wodna organizmu seniora działa na zupełnie innych zasadach niż w przypadku ludzi młodych. Proces starzenia wpływa wprawdzie na ilość płynu komórkowego, ale nie zmniejsza zapotrzebowania na wodę. Bodźce wysyłane przez krew do mózgu nie są przetwarzane wystarczająco szybko przez ośrodek pragnienia, przez co potrzeba sięgnięcia po szklankę wody pojawia się ze znacznym opóźnieniem albo nie pojawia się wcale...
Osoby młode przyjmują co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Seniorzy z kolei spożywają około pół litra, czyli jedną trzecią zapotrzebowania.
- Seniorzy najchętniej piją kawę lub herbatę – maksymalnie 2-3 razy dziennie. To zdecydowanie zbyt mała ilość płynów. Opiekunki powinny mieć tego świadomość i przypominać swoim podopiecznym, że muszą pić więcej wody – mówi pani Żaneta, opiekunka z firmy Promedica24, która od lat zajmuje się opieką nad osobami starszymi w Niemczech.
Objawy odwodnienia
W organizmie seniora woda powinna stanowić 40 proc. ciężaru ciała. Bardzo istotne jest monitorowanie stanu pacjenta, bowiem u starszych osób proces odwodnienia następuje bardzo gwałtownie. Już ubytek 4 proc. masy ciała może prowadzić do groźnych powikłań – z przyspieszeniem akcji serca i omdleniami włącznie.
- Pierwsze objawy silnego odwodnienia organizmu widać już na pierwszy rzut oka. Suche i popękane usta, mało elastyczna skóra, zapadnięte oczy... Częstym skutkiem utraty zbyt dużej ilości wody jest również gorączka, gwałtowne zmiany w odczuwaniu ciepła i zimna, zawroty głowy, a także apatia - wylicza Żaneta Kondracka z Promedica24.
Brak uczucia pragnienia oraz chroniczne objawy odwodnienia mogą też doprowadzić do starczej niedoczynności nerek. Aby działać sprawnie i wydolnie organ ten potrzebuje stałej aktywności i wody. Jeśli układ zatrzyma się nawet na krótki czas, wówczas może przestać działać prawidłowo, a do krwi zacznie dostawać się mocznik i kreatynina, która może spowodować silne zatrucie.
Odwodnienie prowadzi też do zagęszczenia krwi. To z kolei zwiększa ryzyko występowania zakrzepów i bardzo niebezpiecznych zatorów płucnych.
Pijemy na zapas
Opieka nad seniorem to w dużej mierze obserwacja jego organizmu, który w pewnym wieku zapomina o pragnieniu spożywania płynów. - Dlatego moim zadaniem jest wyrobienie u podopiecznego nawyku sięgania po szklankę wody, nawet wtedy jeśli nie odczuwa on pragnienia. Nie jest to łatwe, bo osobom starszym często trudno zmienić tryb życia i przyzwyczajenia. Wobec moich podopiecznych stosuję taktykę opartą na wyobraźni. Mają postawić się w sytuacji osoby niezwykle spragnionej, znajdującej się np. na pustyni, dla której szklanka wody to wielkie dobrodziejstwo – mówi pani Żaneta z firmy Promedica24.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW