Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Musisz być zalogowany, żeby ocenić artykuł.
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

GPS, GLONASS a może GALILEO? Zagadki z kosmosu

Autor: wilczur
dodano 29.03.2007
GPS, GLONASS a może GALILEO? Zagadki z kosmosu

Wszyscy w około mówią: mam GPS w samochodzie, mam GPS w komórce, mam GPS na palcu. Jak to jest z tym GPS?


Co to jest?
Na początek należy wyjaśnić co tak na prawdę kryje się pod tymi trzema literkami: Global Positioning System czyli system Globalnego Pozycjonowania.
System te jest własnością U.S.A. a dokładnie kontrolę nad nim sprawuje Departament Obrony U.S.A., co sprawia że jest to system wojskowy. Przynajmniej jeszcze kilka lat temu był. Dokładnie 1 maja 2000 roku Prezydent Bill Clinton udostępnił ostatni kanał który umożliwiał określenie pozycji z dokładnością teoretyczną do 1m.

Jak działa GPS?
System Globalnego Pozycjonowania składa się z 24 podstawowych satelit i 5 zapasowych, umieszczonych na orbicie Ziemi. Satelity te wysyłają na dwóch częstotliwościach fale elektromagnetyczne które docierają do odbiornika będącego na Ziemi. Odbiornik porównuje różnicę faz obu sygnałów i zna dokładny czas ich propagacji. Za pomocą trzech satelity możemy określić pozycję dwuwymiarową a mając do dyspozycji cztery widoczne satelity możemy określić pozycję w trójwymiarze.

Dokładność - fakty i mity
W różnorakich publikacjach informowani jesteśmy że odbiorniki GPS potrafią określić pozycję z dokładnością do 0,5m. W rzeczywistości dokładność samego GPS jest różna i zależna od widzialności satelity i od błędu przejścia fali radiowej przez jonosferę w której ulega zakrzywieniu. Standardowo z dwóch kanałów częstotliwości możemy uzyskać dokładność rzędu kilku metrów. Czy to oznacza że sprzedawcy wprowadzają nas w błąd?. Niekoniecznie.

Jak polepszyć GPS?
Jest kilka sposobów ulepszenia określonej pozycji. Jednym z nich jest zastosowanie DGPS czyli wersji różnicowej, która polega na określeniu pozycji satelitarnej punktu na Ziemi i porównaniu jej z rzeczywistą pozycją tego punktu wyznaczoną metodami np, geodezyjnymi. Po porównaniu obu pozycji mamy informację o różnicy, czyli o jaką wartość GPS zniekształca pozycje. Taka informacja może być rozsyłana za pomocą dodatkowego kanału już na Ziemi w postaci poprawki bądź za pomocą satelity geostacjonarnych systemu EGNOS.
Inną metodą która sprawdza się do odbiorników można powiedzieć nie przemieszczających się to uśrednianie pozycji w jednym punkcie.
Obecnie wykorzystując różnorakie kombinacje poprawek i za pomocą satelity geostacjonarnych możemy jesteśmy w stanie określić pozycję na Ziemi z dokładnością do 1cm.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: wilczur
avatar

O mnie
"Edukować nie regulować"
W serwisie od:
23.02.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD wilczur
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje