Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Poradnik Hazardzisty (3): CO TO JEST "RACHUNEK PRAWDOPODOBIEŃSTWA"?
dodano 20.09.2008
Nie wszystkim totolotkowym graczom "rachunek prawdopodobieństwa" kojarzy się właściwie. Wobec tego dzisiaj w "Poradniku" krótko o tym, "z czym to się je".
Z doświadczenia wiem, że większości totolotkowych graczy rachunek prawdopodobieństwa kojarzy się wyłącznie z wyliczeniem prawdopodobieństwa trafienia "szóstki" w Dużym Lotku. Tymczasem jest to wcale obszerny dział matematyki, zajmujący się znajdowaniem prawidłowości dla zdarzeń losowych w wielu dziedzinach życia, np. w ubezpieczeniach (wyliczanie ryzyka ubezpieczeniowego, od którego uzależniona jest wysokość składki), czy projektowaniu rozmaitych konstrukcji (ryzyko niekorzystnych warunków pogodowych, lub kolizji), a więc wszędzie tam, gdzie musimy uwzględniać możliwość zaistnienia, przypadkowych sytuacji, mogących doprowadzić np. do strat materialnych, a nawet zdrowia, czy życia ludzkiego. Wszyscy pamiętamy, do czego doprowadziło nie uwzględnienie w konstrukcji hali MTK w Katowicach realnego prawdopodobieństwa dużych opadów śniegu i w związku z tym dużego obciążenia dachu. Rachunek prawdopodobieństwa ma też długą historię, jego podwaliny kładli tacy wielcy i znani powszechnie uczeni jak Blaise Pascal (1623-1662) czy Isaak Newton (1642-1727).
.
"Rozpracowując" gry liczbowe będziemy korzystali z rachunku prawdopodobieństwa, jednak tylko w takim zakresie, w jakim będzie do absolutnie konieczne, oraz przydatne i bez odwoływania się do regułek i praw w ich sztywnej, matematycznej postaci. Poradnik Hazardzisty nie tylko nie będzie podręcznikiem, lecz wręcz przeciwnie, będziemy wspólnie tą tematykę praktycznie oswajać. Przyda się przede wszystkim umiejętność logicznego rozumowania i zdrowy rozsądek, a z matematyki znajomość czterech podstawowych działań arytmetycznych i najbardziej podstawowa wiedza o ułamkach i ich skracaniu, oraz o procentach i ich liczeniu - ale i to postaram się przypomnieć tym wszystkim, którzy już zapomnieli, jak to się robi. Na razie zróbmy przegląd, co też z rachunku prawdopodobieństwa może nam się przydać.
Wszędzie tam, gdzie występuje duża ilość różnych przypadkowych możliwości i rozmaitych sytuacji rachunek prawdopodobieństwa wspomagany jest kombinatoryką, czyli działem matematyki, który pozwala na obliczenie ilości takich możliwości i sytuacji. Nauczenie się, jak się to robi dla gier liczbowych, jest wręcz konieczne dla ich skutecznego "rozpracowywania", a z drugiej strony zupełnie łatwe. Przydaje się później bardzo często, wobec czego naprawdę warto się tego nauczyć.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW