Program LeoShell jest nową alternatywną powłoką dla systemu operacyjnego Windows.
Program ten udostępnia:
- wielopoziomowy pulpit, na którym można umieszczać skróty do programów, katalogi ikon oraz ikony służące do rozwinięcia menu w celu przeglądania zawartości dysków według określonych przez użytkownika reguł
- możliwość zmiany wyglądu ramek okien, paska menu wraz z rozwijanym menu podrzędnym oraz przycisków
- możliwość przesuwania "niedostępnych" dla myszy oraz zmaksymalizowanych okien
- możliwość zwijania okna do samego paska tytułowego
- system zgłaszania błędów w aplikacjach podający w razie błędu w aplikacji adresy kilku ostatnio wywołanych procedur lub funkcji, co zmniejsza ilość nakładu pracy przy szukaniu błędu w kodzie programu
- system zabezpieczający komputer przed wyłączeniem przez inną aplikację
- menedżer pulpitów - narzędzie znane z systemów linuksowych, służące do przełączania się pomiędzy obszarami roboczymi, co ułatwia pracę z dużą ilością okien.
Instalacja programu jest dwuetapowa. Pierwszy etap polega na zaakceptowaniu umowy licencyjnej (freeware), wyborze katalogu instalacyjnego i wypakowaniu programu. Drugi etap polega na załadowaniu nakładki za pomocą programu LoaderX.exe jako powłokę systemową.
Dostępna jest możliwość przetestowania oprogramowania poprzez uruchomienie programu wykonywalnego o nazwie StartX.exe. Po instalacji i uruchomieniu na pulpicie znajdują się ikony umożliwiające odinstalowanie programu oraz krótka pomoc opisująca sposób używania tego narzędzia systemowego.
Wadą programu jest brak obsługi grafiki w formacie JPG i GIF (program jest dopiero w wersji 0.98). Można ominąć tą niedogodność konwertując grafikę za pomocą programu Paint. Inną wadą jest ilość "skórek" graficznych. Program posiada jednak w katalogu Okna (po instalacji) pliki BMP o prostej budowie, co umożliwia łatwe utworzenie własnego pliku z wyglądem elementów systemowych przy posiadaniu niezbyt zaawansowanych narzędzi graficznych.