Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Rozdzielczość sukcesu - część 1/2
dodano 30.05.2009
Czym jest rozdzielczość? Kiedy mówimy o pikselach, a kiedy o plamkach? W jakim celu Francuzi wynaleźli krzywe i jakie czerpiemy z tego korzyści? Dowiedz się też, jakie decyzje dotyczące rozdzielczości doprowadzą do profesjonalnej reklamy!
Obrazowo o pikselach. Najmniejszym elementem, tworzącym każdy obraz bitmapowy, jest piksel. Piksele mają jednolity kolor i stałe proporcje. Proporcje pikseli określają stosunek szerokości pojedynczego piksela do jego wysokości. Pracując nad projektami do druku i internetu używamy pikseli kwadratowych. Piksele prostokątne stosujemy przygotowując materiały wideo. Standardy wideo stosują różne proporcje pikseli, ponieważ poszczególne z nich przyjmują rozmaite założenia co do liczby pikseli potrzebnych do wypełnienia klatki filmu. Jeżeli prostokątne piksele wyświetli się na monitorze, zakładającym kwadratowy kształt piksela, obrazy zostaną zniekształcone. Rozdzielczość. Obraz bitmapowy, na który składa się siatka pikseli, może mieć różną rozdzielczość. W zależności od tego, czy będzie drukowany, czy wyświetlany na monitorze, stosujemy określoną wielkość tego podstawowego modułu. Decyduje ona o rozdzielczości obrazu cyfrowego, którą opisuje jednostka ppi. Ppi oznacza liczbę pikseli, która przypada na linię o długości 1 cala. Im więcej pikseli zmieścimy na jednocalowym odcinku, tym większą uzyskamy rozdzielczość. Kolejną jednostką rozdzielczości jest dpi. Dpi oznacza liczbę plamek przypadającą na odcinek 1 cala i stosuje się ją do określenia rozdzielczości drukarek, ploterów, czy naświetlarek. Jednostka opisuje w ten sposób zakres zaawansowania w odwzorowaniu detali przez wspomniane urządzenia. Plamki ułożone są w rzędach i kolumnach. Gęstość rastra. W druku offsetowym parametrem decydującym o precyzji odwzorowania jest liniatura – lpi.
Drukarz musi dopasować liniaturę, z jaką będzie drukował do rozdzielczości mapy bitowej. Chodzi o uzyskanie optymalnej precyzji szczegółów, w taki sposób, aby nie była widoczna pikselowa struktura obrazu. Jeśli ta struktura uwidoczni się, może być wskazane zastosowanie mniejszej liniatury, czyli zmniejszenie gęstości rastra drukarskiego. W druku offsetowym podstawowymi modułami, składającymi się na obraz wydrukowany, są rastry o zmiennej wielkości plamki, oparte na regularnym wzorze. Gdy nie ma liniatury. W druku atramentowym z pojęciem liniatury nie spotkamy się. Występują tu rastry o stałej wielkości plamki. Im wyższa rozdzielczość, tym mniejsze plamki (rozdzielczość jest jedynym czynnikiem decydującym o jakości) i tym więcej atramentu oraz czasu ploter potrzebuje do wydrukowania obrazu. Znajduje to natychmiastowe przełożenie na cenę usługi. W przypadku druku atramentowego zbyt duża rozdzielczość jest nieekonomiczna i niebezpieczna z punktu widzenia jakości, ponieważ niepotrzebnie zwiększona ilość atramentu skutkuje przekłamaniami kolorystycznymi. Kiedy duże, kiedy małe. Projektant zaczynając pracę, zostaje wyposażony w wiedzę, na jakie medium reklama jest przeznaczona. Bitmapom „internetowym” wystarczy rozdzielczość 72 ppi (piksele będą większe). Bitmapy do druku to o wiele bardziej złożone zagadnienie... Pozostałe zagadnienia dotyczące rozdzielczości znajdą się w części drugiej. Zapraszam.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW