Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zobacz "Gdzie król chodził piechotą"
dodano 15.07.2008
Jeśli zastanawiasz się czasami, jak wyglądały sprawy higieny w średniowieczu, gdzie i w jakich warunkach załatwiano potrzeby fizjologiczne, jak radzono sobie bez papieru toaletowego - zobacz wystawę w Zamku na Pieskowej Skale.
Ekspozycja zawiera m.in. przybory toaletowe, które archeolodzy znaleźli na Wawelu, flakoniki na perfumy, toaletki, lustra i lusterka, grzebienie i szczotki do włosów, przybory do golenia, angielski fotel balwierski i lustro z XVIII w. Najwięcej jest naczyń codziennego mycia - mis i misek toaletowych oraz dzbanów.
Pokazano też m.in. model rekonstrukcji latryny wykopanej na dziedzińcu Collegium Wróblewskiego UJ oraz kolekcję nocników z różnych okresów i materiałów - metalowych, porcelanowych i szklanych. Pojawiły się również toalety przenośne, czyli nocniki wbudowane w ozdobne, miękkie skrzynie.
Warto zwrócić uwagę na wanny z różnych okresów - od archaicznych i prymitywnych balii po lśniące miedzią wanny z międzywojnia z wykwintną armaturą. Historycy przypominają, że w tamtych czasach częste kąpiele uważane były za szkodliwe. Narażały ciało na utratę odporności i naturalnej ochrony przed chłodem i zarazkami, za jaką był uważany pot. Dlatego z wanny i dokładnego mycia ciała korzystano „od święta”. Codzienne kąpiele upowszechniły dopiero w czasach, które pamięta jeszcze niejeden dorosły Polak.
Zamek na Pieskowej Skale stoi w odległości 30 km od Krakowa i 70 km od Katowic, na wzgórzu obok Maczugi Herkulesa, w otoczeniu lasów Ojcowskiego Parku Narodowego.
Wystawa czynna jest do końca października 2008 r.
Wystawa czynna:
- dni powszednie (poza poniedziałkiem i piątkiem): 9:00-16:00
- soboty, niedziele, święta: 10:00-17:00
Bilety:
- normalny- 7 zł;
- ulgowy- 4 zł;
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW