Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Urzędowe nazwy miejscowości w języku polskim i kaszubskim
dodano 18.07.2008
Uroczystość odsłonięcia pierwszych oficjalnie postawionych w Polsce tablic z urzędowymi nazwami miejscowości w języku polskim i kaszubskim odbędzie się w Szymbarku.
Wójt Gminy Stężyca i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na uroczystość odsłonięcia pierwszych oficjalnie postawionych w Polsce tablic z urzędowymi nazwami miejscowości w języku polskim i kaszubskim.
Zbiórka uczestników uroczystości odbędzie się 21 lipca (poniedziałek) br. w Szymbarku o godz.14.00 na placu przy Restauracji „Pod Wieżą” (ul. Długa 15).
Historia wprowadzania na Pomorzu nazw miejscowości w języku kaszubskim:
6 stycznia 2005 r., po kilkunastu latach prac legislacyjnych, Parlament uchwalił „Ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym”. Stworzyła ona możliwość wprowadzenia tablic z nazwami miejscowości w języku polskim i języku kaszubskim. Język kaszubski został uznany za jedyny język regionalny w Polsce. 25 stycznia 2006 r. mieszkańcy Szymbarka i Potuł jednomyślnie przyjęli wniosek o ubieganiu się o ustalenie tradycyjnych nazwy kaszubskich ich miejscowości. 17 października 2006 r. Rada Gminy Stężyca jednogłośnie podjęła uchwałę o wystąpieniu do MSWiA z wnioskiem o wpisanie gminy do „Rejestru gmin w których używane są nazwy w języku mniejszości”. Gmina Stężyca została wpisana do tego rejestru 14 listopada 2007 r. Dzięki temu we wszystkich 55 miejscowościach gminy mogą zostać postawione tablice z nazwami w języku polskim i kaszubskim.
Gmina Stężyca jest pierwszą gminą na Pomorzu, która dopełniła wszystkich przewidzianych prawem procedur związanych z ustalaniem nazw w języku kaszubskim i na jej terenie nazwy te mogą być oficjalnie stosowane na tablicach informacyjnych. 21 lipca 2008 r. nastąpi odsłonięcie pierwszej tablicy miejscowości z nazwami w języku polskim i kaszubskim.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW