Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Świątynia światła
dodano 31.07.2009
Bahaicka świątynia w Chile w formie kwiatu.
Pierwszy bahaicki Dom Modlitwy w Ameryce Południowej jest obecnie w trakcie budowy. Architektem projektu budowli jest kanadyjski architekt Simak Hariri, który wygrał konkurs na projekt pokonując 185 innych ciekawych, nadesłanych rozwiązań.
Budynek zostanie wzniesiony pod Andami, w miejscu, z którego rozciąga się przepiękny widok na góry. Będzie to budowla centralna z 30 metrową kopułą o powierzchni 1.250 m2, mieszcząca 600 osób. Budowla będzie wzniesiona z 8.000 różnych elementów oraz 5.000 połączeń zaprojektowanych komputerowo przez specjalistyczny program SAP8 a 3D, struktura stalowa umieszczona pomiędzy liśćmi, pomimo lekkości optycznej i zawieszenia w powietrzu będzie odporna na trzęsienia ziemi.
Świątynia już teraz jest nazywana świątynią światła, ponieważ wykorzystuje grę światła i cienia zarówno dziennego jak i sztucznego prześwitującego przez szczeliny jak i materiał półprzepuszczalny tj. alabaster i szkło. Forma zewnętrzna budowli to dziewięć skręconych spiralnie liści, otoczonych dziewięcioma oczkami wodnymi i dziewięcioma ogrodami modlitewnymi. Wejścia utworzone są z przerw pomiędzy liśćmi w formie alkowy. Poprzez skręcenie spiralne liści do góry budowla wywołuje wrażenie optyczne wznoszenia myśli ku górze czym idealnie wpasowuje się w swoją funkcję miejsca medytacyjnego.
Zaprojektowano dwie warstwy liści wznoszących się nad oczkami wodnymi i otoczonych ogrodami. Liście zewnętrzne będą wykonane z odlewów szklanych, natomiast wewnętrzne z alabastru.Wnętrze jest równie proste jak w innych budowlach tego typu, w swej formie przypomina wnętrze kwiatu, wrażenie to potęgują liście przepuszczające światło oraz mosiężne okucia i drewniane ławy o lekkiej organicznej formie.
Zobacz video
http://news.bahai.org/multimedia/video.php?storyid=505
Więcej zdjęc i informacji
Wiara bahá’í (bahaizm), najmłodsza niezależna monoteistyczna religia świata, została założona przez Bahá’u’lláha (1817 – 1892) w Iranie w XIX wieku. Jej 5 milionów wyznawców, zamieszkujących 218 różnych krajów i terytoriów zależnych i pochodzących z ponad 2 100 różnych grup etnicznych, stanowi drugą po chrześcijaństwie, najbardziej geograficznie rozprzestrzenioną religię na świecie.
Wiara bahá’i uczy, że prawda religijna jest postępowa a nie ostateczna. Bóg nazywany przez ludzi różnymi imionami – prowadzi ludzkość za pośrednictwem szeregu Uniwersalnych Nauczycieli, którzy kolejno objawiali swoją misję zgodnie z potrzebami czasu i miejsc, w których nauczali. Posłańcy ci przynosili nowe nauki, które z biegiem czasu dały podwaliny nowych cywilizacji. Wśród nich można wymienić wielkich założycieli religii świata jak Kriszna, Mojżesz, Zaratustra, Budda, Chrystus czy Mahomet. Bahaici uznają także dwóch nowych Nauczycieli – Bába i Bahá’u'lláha. Ich nauki dane są ludzkości na dzień dzisiejszy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW