Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Światowy Dzień Wody
dodano 13.03.2010
Światowy Dzień Wody jest obchodzony co roku, aktualnie jego data przypada na 22 marca 2010. Hasłem przewodnim imprezy jest: woda dla życia.
Clean Water for a Healthy World
Jest to hasło przewodnie obchodzonego corocznie w tym roku przypadającego na dzień 22 marca Światowego Dnia Wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w grudniu 1992. roku. Dekada 2005 – 2015 obchodzona jest pod hasłem Woda dla życia. Jak wynika z danych statystycznych na świecie ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku dostępu do czystej i zdrowej wody. Mamy zatem do czynienia z problemem o znaczeniu globalnym narastającym wraz ze skalą uprzemysłowienia i wzrostem liczby ludzi na naszej planecie.
Jak powszechnie wiadomo bez wody na ziemi nie istniało by życie. Dzięki wodzie możliwy jest transport pożywienia i substancji odżywczych, woda stwarza środowisko niezbędne do życia. Człowiek bez pożywienia jest w stanie przeżyć przez około tydzień a bez wody zaledwie przez 3 dni, dowodzi to jak bardzo potrzebna jest nam woda do prawidłowego funkcjonowania.
W 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych odnotowano pierwsze zachorowania na chorobę legionistów zwanej później legionellozą. Jest to ciężka choroba dróg oddechowych wywoływana przez bakterię legionella pneumophilia. Bakteria ta rozwija się w środowisku wodnym przy odpowiednio wysokiej temperaturze. Potencjalnym sprzyjającym jej środowiskiem są rury i baterie prysznicowe a także systemy klimatyzacji. Problem ten wiąże się także z brakiem odpowiednich i filtrów i systemów oczyszczania.
Kwestia braku dostępu do zdrowej wody dotyczy głównie krajów trzeciego świata. Uprzemysłowione i rozwinięte państwa powinny się zastanowić jak zapobiegać takiej sytuacji i minimalizować jej negatywne skutki. Niestety wiele problemów dotyczących wody skupia się i koncentruje wokół braku odpowiednio skierowanych funduszy i środków finansowych a także właściwego systemu kontroli oraz zarządzania dotyczącego ich wydatkowania. Kraje trzeciego świata potrzebują wsparcia i inwestycji w infrastrukturę. Systemy oczyszczania i uzdatniania wody to kluczowa kwestia dotycząca dostępu do czystej i zdrowej wody dla setek milionów ludzi. W krajach afrykańskich, które problem dostępu do zdrowej wody dotyka bardzo mocno jest to szczególnie istotna kwestia. Ludzie często spożywają wodę prosto z rzeki co powoduje poważne choroby, niekiedy kończące się skutkiem śmiertelnym. Nawet mycie się czy płukanie jamy ustnej może powodować dość poważne konsekwencje dla zdrowia. Jednym z pomysłów na rozwiązanie takiej sytuacji wydają się być filtry odwróconej osmozy. Filtracja molekularna prowadzona na poziomie mikroelementów wytrąca z wody zarówno metale ciężkie jak i bakterie oraz wirusy, dodatkowo filtry mechaniczne zapobiegają przedostaniu się do wody zanieczyszczeń takich jak: szlam, rdza, humusy czy opiłki itp. mogące uszkodzić filtry odwróconej osmozy. Takie rozwiązanie wprowadzone w skali masowej albo na poziomie stacji uzdatniania wód pomogłoby rozwiązać problem dotyczący wody pitnej w krajach trzeciego świata. Wymaga to jednak dobrej woli politycznej oraz właściwych dyrektyw prawnych, które pozwoliłby wdrożyć takie rozwiązanie w miarę szybko i sprawnie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW