Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Mały innowator - Alan Bit
dodano 07.07.2008
Już dawno wykazano, że najzwyklejsze dziecko poddane systematycznej motywacji do intelektualnych dokonań jest w stanie zostać nawet mistrzem gry w szachy. Alan Bit to też zwykły chłopiec w otoczeniu pasjonatów informatyki.
Och jakże to modnie ogłosić się humanistą z krwi i kości i występować przeciwko wszelkiemu udziałowi techniki w naszym życiu. Jednak najgorzej jest wtedy, gdy technika lub człowiek zawodzi i nie ma jak zaspokoić naszych elementarnych potrzeb. Pod względem podejścia do techniki ze społeczeństwa można wydzielić dwie kategorie: ludzie, którzy zachłystują się jej urokami i korzystają z niej często bez umiaru oraz ludzie, którzy naprawdę znają się na określonym zakresie wiedzy technicznej, rozwijają ją lub potrafią pomóc w przypadku, gdy coś zawiedzie. Wielu wydaje się, że cechy tych dwóch kategorii często się łączą, a to nieprawda. Coraz więcej mamy ludzi zachłystujących się techniką a coraz mniej tych użytecznych dla jej rozwoju lub eksploatacji urządzeń technicznych. Patrząc chociażby na rokrocznie zmniejszającą się liczbę kandydatów do kształcenia w kierunkach technicznych istnieje uzasadniona obawa, że w niedalekiej przyszłości technika może nam wymknąć się spod kontroli.
Próbuje się temu przeciwdziałać na poziomie państwowym a nawet europejskim m.in. przez wprowadzenie bodźców stypendialnych by skłonić młodzież do wybierania kierunków technicznych. Czy jednak da się z osoby zmuszonej bodźcem ekonomicznym, a przejawiające wrodzony wstręt do techniki zrobić inżyniera? Wydaje się, że będzie to trudne bez pewnej dozy autentycznego zainteresowania-pasji. Takie zainteresowanie może a nawet powinno przychodzić znacznie wcześniej i łączyć się z większym zaangażowaniem w poznawanie nauk ścisłych, niezbędne do efektywnego studiowania nauk technicznych.
W wyniku tych przemyśleń stworzono dla najmłodszych postać Alana Bita, małego chłopca przeżywającego przygody na pograniczu fantazji i techniki. Wokół niej powstaje seria książeczek, ale również piosenki, słuchowiska oraz zabawy. Do tej pory wydano cztery tomiki opowieści o Alanie Bicie, a także jedną płytę z mikrosłuchowiskiem oraz piosenkami, które zapowiada darmowy wideoklip. W lutym 2008 na targach edukacyjnych w Poznaniu zaprezentowano specjalną wersję zabawy w klasy dla edukacji w zakresie algorytmiki Alan Bit pojawia się też już na specjalnych prezentacjach w szkołach podstawowych i w przedszkolach.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW