Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Bo inność drażni jednorodność
dodano 13.07.2008
Bonsai KaMa Dedykowane Wiadomo Komu To był piękny dzień jak na te porę roku. Postanowiła pójść na basen i popływać, bo to lubiła najbardziej… Lubiła, tak samo jak uwagę, którą wzbudzała swoja urodą w rówieśni
Temat seksualności człowieka to w dzisiejszym świecie temat „dyżurny” – myśl przewodnia dzieł literackich, filmowych, plastycznych, naczelny problem dotyczący gwiazd i idoli młodzieżowych, ale także towar i czynnik reklamowy. To, co przez wieki było społecznym tabu, staje się zjawiskiem jawnym i pierwszoplanowym. Wiąże się z tym olbrzymi chaos informacyjny – różne autorytety, mniej lub bardziej fachowe, udzielają porad i odpowiedzi na pytania dręczące młodych, i nie tylko młodych, ludzi. Równocześnie w środkach masowego przekazu otrzymujemy często specyficzny obraz ludzkiej seksualności. Znajdujemy tam wizję miłości dwojga ludzi niejednokrotnie zawężoną do współżycia seksualnego, a samo współżycie seksualne do atrakcyjnej reklamowej rozrywki. Ten nierealny świat mediów staje się bardzo często wzorcem zachowań w realnym życiu.
Jak się odnaleźć w tym chaosie?
Pewnie nie każdy wie, że zdrowie seksualne również u osób po urazie rdzenia kręgowego może mieć wpływ na wiele innych obszarów ich zdrowia i samopoczucia. Większa wiedza na temat zdrowia seksualnego może być pierwszym krokiem w kierunku odzyskania dobrego samopoczucia, poprawy jakości życia i ponownego czerpania radości z życia erotycznego także po urazie rdzenia kręgowego.
Osoby po urazie rdzenia kręgowego wraz z utratą sprawności fizycznej nie utraciły zdolności odczuwania i przeżywania i nie różnią się pod tym względem od ludzi ,,zdrowych'', mają takie same potrzeby, pragnienia i problemy, a jedynie mają trudności z ich realizacją przez obiektywny fakt swej niepełnej sprawności. Czy istnieją zatem powody, aby w sposób szczególny podchodzić do tych problemów, bądź to przez ich marginalizowanie, bądź też uwypuklanie ponad stan rzeczywisty?
Podstawową potrzebą istoty ludzkiej jest pragnienie relacji z innymi ludźmi poprzez świadomość ciała. Im jest ona pełniejsza w doznania zmysłowe i emocjonalne, tym bardziej jesteśmy zdolni do nawiązywania głębokiej łączności z ludźmi.
SEKSUALNOŚĆ
1. płeć i poczucie płci (psychologiczna, a w także "społeczna" czyli gender w obszarze życia seksualnego) i poczucie własnej atrakcyjności seksualnej
2. życie seksualne "od pocałunku do stosunku" (jak mówi Sokoluk - pionier nowoczesnej edukacji szkolnej dzieci i młodzieży, w Polsce).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW