Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Obrona przed dyskryminacją
dodano 10.06.2009
Choć dyskryminacja w miejscu pracy jest coraz rzadszym zjawiskiem, nadal notuje się jej przypadki. Boryka się z nią coraz mniej pracowników, ponieważ istnieją skuteczne metody walki z nieuczciwymi pracodawcami. Warto się z nimi zapoznać.
Dyskryminacja ma miejsce ze względu na różnorakie kryteria: płeć, wiek, narodowość, wyznanie, a nawet stan cywilny. Nakaz równego traktowania pracowników określa Konstytucja RP oraz dyrektywy Unii Europejskiej. W Polsce unijne wytyczne nie zostały jednak do końca wdrożone, przez co w maju nasz kraj został pozwany przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE.
W zapobieganiu i zwalczaniu dyskryminacji pomaga Państwowa Inspekcja Pracy, przeprowadzając kontrole w przedsiębiorstwach i rozpatrując skargi pracowników. PIP zapewnia ofiarom anonimowość i w razie konieczności podejmuje odpowiednie kroki prawne.
Pracownik, który nie chce korzystać z pomocy tej instytucji, może złożyć pozew sądowy przeciw pracodawcy, domagając przeprosin, zaprzestania dyskryminujących zachowań, odszkodowania lub innej formy zadośćuczynienia. Jest to procedura bezpłatna; dodatkowo powód może skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego, który będzie reprezentantem w sądzie. Pozwy należy składać do sądu rejonowego, chyba że suma żądanego odszkodowania przekracza 30000 zł - wówczas trzeba udać się do sądu okręgowego.
W przeciwieństwie do innych spraw sądowych, w przypadku pozwów o dyskryminację nie działa zasada domniemania niewinności. Dyskryminacji nie trzeba udowadniać - wystarczy ją odpowiednio uwiarygodnić (np. załączając do pozwu umowę o pracę i argumenty przemawiające za tym, że została zawarta na niesprawiedliwych warunkach). Wówczas tzw. ciężar dowodu przechodzi na oskarżonego i to on musi wykazać, że jest niewinny.
W rozwiązaniu problemów z dyskryminującym pracodawcą mogą pomóc także związki zawodowe, jeśli istnieją w danym zakładzie pracy. Ich przedstawiciele mogą spróbować negocjować z przełożonym lub pomóc w ułożeniu pozwu.
Żadne rozwiązania nie dadzą pewności, że pracownik uniknie dyskryminacji lub doprowadzi do ukarania stosującego ją pracodawcy. Prawo w tym zakresie jest jednak stale ulepszane, co pozwala mieć nadzieję, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat dyskryminacja stanie się reliktem przeszłości, a praca i kariera zawodowa nie będą zależały od płci, rasy czy wyznania.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW