Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
MULTI-MULTI NIEPOROZUMIENIE
dodano 14.06.2009
Od 15 czerwca br. Multi Lotek zmienia nazwę na Multi-Multi, oraz częstotliwość losowań na 2 dziennie. Ta zmiana świadczy po raz kolejny, o nie rozumieniu charakteru tej gry przez podejmujący decyzję, aktualny Zarząd Totalizatora.
Wszelkie decyzje gospodarcze mają swoje powody, powody ma też decyzja Zarządu Totalizatora Sportowego o zmianach w regulaminach Multi Lotka i Multi Lotka Plus, przede wszystkim łącząca te dwie gry w jedną, co formalnie sankcjonuje stan faktyczny, oraz wprowadzająca dwa losowania dziennie: pozostające bez zmiany o godzinie 22.00 i dodatkowe o 14.00.
Pierwszym powodem jest nie najlepsza, aktualna sytuacja w sztandarowym Dużym Lotku, w którym, w wymiarze całego roku, raczej nie można liczyć na takie obroty jak w ubiegłym, w którym stanowiły około 60 procent całości obrotów Spółki. Bardzo prawdopodobny spory spadek będzie wobec tego bardzo mocno rzutował na ogólny wynik finansowy w roku 2009. Drugim powodem jest spadek obrotów w samym Multi Lotku (łącznie z Plusem) w roku 2008 w porównaniu do roku 2007 i prawdopodobnie także już widoczna tendencja spadkowa w roku bieżącym. Spadki mają miejsce mimo tego, że Plus w założeniu miał uatrakcyjnić Multi Lotka, a obie te gry funkcjonowały razem cały 2008 rok. Trzecim powodem są jak sądzę nędzne, w stosunku do oczekiwanych przez Zarząd obroty w nowej grze, pięciominutowym KENO (mającym być hitem 2008 roku i mocno podgonić obroty), nędzne mimo uruchamiania tej gry w kolejnych kolekturach (początkowo sprzęt do tej gry miały tylko niektóre).
Dodanie drugiego losowania jest więc próbą poprawy sytuacji Spółki, zwłaszcza wobec - jak sądzę - nacisków Ministra Finansów na zwiększenie zasilania budżetu Państwa podatkiem od gier i nie tylko. Wobec tego, że to zasilanie jest dla budżetu znaczące (około 1,5 miliarda złotych rocznie - porównywalne np. z dywidendą od KGHM w Lubinie), warto pochylić się nad tym, co skłoniło Zarząd do podjęcia akurat takiej decyzji i czy przyniesie ona zakładany skutek.
W ostatnich latach kolejne zarządy Spółki eksperymentowały (raczej w ciemno) z dwoma, oboma ekstensywnymi, sposobami wpływania na zwiększenie obrotów: zwiększaniem ceny zakładów i zwiększaniem częstotliwości losowań prowadzonych gier liczbowych. Chociaż obecny Zarząd wciąż - jak się wydaje - tego nie widzi, zwiększanie ceny okazało się skuteczne głównie w Dużym Lotku, w którym redukowało ilość zawieranych zakładów, wobec stałego prawdopodobieństwa proporcjonalnie zmniejszając ilość trafianych "szóstek", a więc zwiększając wysokość kumulowanych głównych wygranych, która akurat dla fanów tej gry ma znaczenie, co widać po uczestnictwie w edycjach bez i z kumulacją puli. Natomiast w Multi Lotku bezsensowne zwiększenie podstawowej stawki (bo istniała możliwość zwiększania jej dobrowolnie), a więc i ceny zakładów o 100 procent jest, moim zdaniem, główną przyczyną spadku obrotów w roku 2008 - codzienna gra dla wielu jej zwolenników stała się zwyczajnie za droga. W Twoim Szczęśliwym Numerku wprawdzie 100 procentowy wzrost ceny nieco wyrównał obroty, mniejsze w związku z redukcją ilości losowań z 4 do 3 tygodniowo, ale i tak największy wpływ na udział graczy w tej grze ma aktualna, skumulowana pula głównej wygranej. Na dodatek zwiększanie ceny zakładów ma swoje granice - tak jak negatywnie zadziałało w Multi Lotku, tak gdy zwiększy się cenę przesadnie - zadziała negatywnie również w każdej innej grze.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW