Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pomorska przestrzeń najlepsza w kraju
dodano 16.06.2008
Trzy pomorskie miasta - Chojnice, Czersk i Gdańsk - zostały zwycięzcami II edycji
Celem konkursu, na który wpłynęło 27 zgłoszeń z całej Polski, było propagowanie idei tworzenia i urządzania przestrzeni publicznej, miejsca integracji lokalnej społeczności, decydującej zarazem o istocie i tożsamości miasta.
- Kreowanie atrakcyjnych i nowoczesnych przestrzeni publicznych jest dzisiaj bardzo ważnym zadaniem dla samorządów - mówi Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego. - Odnowione i ciekawie zaprojektowane przestrzenie miast i gmin służą nie tylko mieszkańcom, ale stają się wizytówkami miejscowości, pierwszym miejscem, które widzą turyści odwiedzający dany region. Dlatego cieszę się, że pomorskie przestrzenie publiczne zostały dostrzeżone i docenione. Bo są one najlepszą wizytówką naszego regionu.
Oto nagrodzone przestrzenie publiczne z Pomorza:
1. Strefa śródmiejska miasta Chojnice (zgłaszający: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Gdańsku, Gmina Miejska Chojnice) - Nagrodę przyznano za kompleksowe i konsekwentne przeprowadzenie przekształceń strefy śródmiejskiej, odpowiadających na zapotrzebowanie społeczne, czego wyrazem jest powszechna akceptacja nowego wizerunku Starego Miasta. Rewitalizacja przywróciła tej części miasta nie tylko historyczny charakter, ale wykreowała przestrzeń chętnie odwiedzaną przez mieszkańców, jak i turystów. Silny efekt oddziaływania uzyskano poprzez wzbogacenie programu oraz poprawę jakości zagospodarowania przestrzeni miejskiej i otaczającej ją zabudowy.
2. Plac Józefa Ostrowskiego w Czersku (zgłaszający: Gmina Czersk) - Nagrodę
przyznano za stworzenie nowego centrum, w miejscu zdegradowanej przestrzeni, zaburzającej strukturę funkcjonalną miasta. Lokalizacja i budowa placu
znacząco poprawiła bezpieczeństwo użytkowników tej przestrzeni, a jednocześnie zmieniła wizerunek Czerska. Stworzenie wartościowej przestrzeni otwartej, budowa jej otoczenia oraz zapewnienie odpowiedniego programu funkcjonalnego w sposób odpowiadający potrzebom, przy zaangażowaniu władz miejskich i mieszkańców, stanowi bardzo dobry przykład partnerstwa publiczno-prywatnego.
3. Park Nadmorski im. Prezydenta R. Reagana w gdańskiej strefie nadmorskiej
(zgłaszający: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku) - Nagrodę przyznano za stworzenie atrakcyjnej, zróżnicowanej funkcjonalnie
przestrzeni rekreacyjnej o znaczeniu metropolitalnym. W procesie rewitalizacji dokonano znaczącej zmiany jakościowej miejsca, poprawiając dostępność i walory użytkowe kompleksu, a jednocześnie poprawiając ochronę ujęć wody pitnej i pozytywnie wpływając na jakość środowiska przyrodniczego w przestrzeni miejskiej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ