Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak zapobiegać stanom zapalnym skóry i błon śluzowych ?
dodano 06.08.2010
Podrażnienia skóry i błon śluzowych to jedne z najczęściej występujących przypadłości chorobowych. Zapobieganie im oraz właściwa pielęgnacja skóry, są niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób chorych.
Praca pielęgniarki lub opiekunki powinna się skupiać na działaniach polegających na wspomaganiu prawidłowej funkcji skóry i błon śluzowych, oraz rozpoznawaniu czynników wywołujących stany zapalne, a następnie ich ograniczanie lub eliminowanie. W pierwszej kolejności należy pamiętać o zasadach aseptyki i antyseptyki oraz systematycznie prowadzić obserwację stanu higienicznego skóry, włosów, paznokci i błon śluzowych chorego.
Po pierwsze – pielęgnacja
Bardzo ważne jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Jeśli dopuścimy do nadmiernego jej wysuszenia poprzez utratę wody lub naruszenie warstwy ochronnej naskórka, pacjent będzie narażony na wystąpienie stanów zapalnych.
Jeśli pacjent choruje na atopowe zapalenie skóry, codzienna pielęgnacja staje się niezwykle istotna. Woda, w której go kąpiemy nie może być zbyt ciepła. Stosujemy łagodne mydła lub środki przeznaczone dla osób z alergią. Dobrze wpłynie też kąpiel w wodzie z dodatkiem krochmalu, siemienia lnianego czy płatków owsianych.
Właściwa opieka to nie tylko dbałość o skórę, ale także obserwacja stanu nawodnienia organizmu oraz natychmiastowe uzupełnianie niedoboru wody. U pacjentów narażonych na powstawanie odleżyn należy stosować odpowiednią profilaktykę. Nie ogranicza się ona tylko do troski o higienę ciała, ale także dotyczy dbałości o dietę, która powinna uwzględniać dużą zawartość białka, witamin i soli mineralnych. Dodatkowym elementem codziennych czynności mogą być zabiegi poprawiające ukrwienie skóry, tj. masaż i oklepywanie, nacieranie spirytusem salicylowym, wcieranie kremu propolisowego oraz dbanie o dostęp powietrza. Można zastosować materac zmiennociśnieniowy.
Czego unikać?
Zapobieganie zmianom zapalnym skóry i błon śluzowych powinno koncentrować się także na unikaniu czynników mogących powodować podrażnienia. Pościel oraz bielizna pacjenta powinna być uszyte z bawełny – pozbywamy się tkanin syntetycznych i wełnianych. Nie należy stosować detergentów, chemikaliów, drażniących mydeł.
Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry nie mogą być narażani na kontakt ze zwierzętami oraz roztoczami znajdującymi się w materacach i dywanach. Dodatkowo powinni unikać stresu i silnych emocji, które także są czynnikiem nasilającym zmiany chorobowe.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW