Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zajadasz stres?
dodano 03.08.2011
W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem życia. Człowiek reaguje na sytuacje stresowe w różny sposób. Niektórzy mają ściśnięty żołądek i nie potrafią nic przełknąć, u innych pojawiają się zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Pozytywne skojarzenia dotyczące jedzenia budowane są w człowieku od dzieciństwa. Płaczące niemowlę uspokaja się po wtuleniu w matkę i otrzymaniu pokarmu. Starsze dzieci są motywowane i nagradzane za pomocą łakoci. Nawet dorośli serwują sobie przyjemność w formie słodyczy w ramach pocieszenia czy poprawy nastroju. Zatem sięganie po jedzenie w sytuacjach stresowych jest odruchowe i podświadome.
Ludzkie ciało odpowiada na sytuację stresową mechanizmem walki lub ucieczki, przebiegającą z udziałem hormonów takich jak kortyzol i adrenalina. Ich nasilonej produkcji towarzyszy zmniejszenie poziomu hormonów szczęścia: serotoniny i endorfin. Produkty bogate w tłuszcze i cukry np. czekolada działają uspokajająco i przeciwdepresyjnie na skutek podwyższenia poziomu serotoniny i endorfin. Stąd w niekomfortowych warunkach wzrasta apetyt na „poprawiacze nastroju”.
Następstwem przyjmowania dużej ilości węglowodanów jest wzmożona produkcja i wydzielanie insuliny, gromadzenie się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha i ryzyko cukrzycy. Jest to także poważny czynnik rozwoju nowotworów i chorób układu krążenia prowadzących do zawału serca lub udaru mózgu. Słodycze są główną przyczyną próchnicy. Wyrzut dużej ilości insuliny powoduje gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi, co prowadzi ponownie do uczucia silnego głodu i sięgania po słodycze. Sprzyja to zwiększaniu masy, prowadząc do nadwagi i otyłości. Takie „emocjonalne posiłki” przynoszą chwilową ulgę i nie są rozwiązaniem na dłuższą metę. Tuż po nich złe samopoczucie powraca i towarzyszą mu wyrzuty sumienia. Powtarzające się zajadanie stresu słodyczami może prowadzić do uzależnienia i objawów takich jak: ociężałość, apatia, lenistwo.
Najlepszym sposobem na wyeliminowanie podjadania jest znalezienie innych, „zdrowszych” form relaksu. Mogą to być: spotkania z przyjaciółmi, kino, muzyka, książka, kąpiel, spacer. Warto się także zastanowić nad źródłem stresu i podjąć próbę wyeliminowania go lub opanowania. Z pomocą przychodzą także metody relaksacji. Należy zadbać o optymalną, indywidualną dla każdego ilość snu. Ważnym elementem walki ze stresem jest umiarkowany wysiłek fizyczny. Podobnie jak słodkie przekąski, prowadzi on do wzrostu poziomu hormonów szczęścia, ale w przeciwieństwie do nich jest główną składową profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi i otyłości. Dodatkowo przyśpieszenie spalania kalorii i poprawa przemiany materii wpływa korzystnie na wygląd i redukuje masę ciała.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW