Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Umierać po ludzku
dodano 18.03.2008
Była kiedyś taka akcja – „Rodzić po ludzku”. Chodziło o upodmiotowienie statusu kobiet przebywających na porodówkach. Dziś przechodzimy na drugą stronę rzeki. Autorzy nowej inicjatywy apelują o…
… „prawo do naturalnej, godnej i świadomej śmierci, bez fizycznego bólu, którego dziś można uniknąć, z poszanowaniem godności i prawa do pełnej informacji o postępach choroby, w kontakcie z najbliższymi, a jeśli to tylko możliwe - we własnym domu, z duchowym wsparciem i bez przymusu uporczywej terapii niepotrzebnie przedłużającej konanie.”
Autorami akcji są „Gazeta Wyborcza” oraz krajowy duszpasterz hospicyjny ks. Piotr Krakowiak. Celem – rozbudzenie i podniesienie świadomości społeczeństwa, uświadomienie, że należy rozmawiać o tym problemie i działać.
Akcja skierowana jest do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz instytucji służby zdrowia w Polsce. W przypadku pierwszej grupy chodzi o wzmocnienie wolontariatu. Organizatorzy przewidują wykłady przygotowujące nauczycieli do poprowadzenia zajęć na temat wolontariatu hospicyjnego. Uczniowie będą mogli pomagać w ośrodkach paliatywno-hospicyjnych, ośrodkach pomocy ludziom starszym i nieuleczalnie chorym a także organizować akcje informacyjne i zbiórki pieniędzy.
W instytucjach służby zdrowia, autorzy stawiają sobie za cel rozpowszechnienie zasad opieki paliatywnej. Placówki które podzielają Prawa Człowieka Umierającego i zobligują się do ich przestrzegania będę mogły przystąpić do akcji przesyłając swoje zgłoszenie do redakcji „Gazety Wyborczej”.
Pojawi się również informator „Umierać po ludzku” zawierający odpowiedzi na trudne pytania związane z umieraniem – jak rozmawiać z umierającym, jak zwalczać ból, jak oswajać się z myślą o śmierci bliskiej osoby lub własną, gdzie szukać pomocy i rad.
We współpracy z dr n. med. Małgorzatą Krajnik, konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej i ks. dr. Piotrem Krakowiakiem powstały Prawa Człowieka Umierającego:
Człowiek ma prawo do:
I Naturalnej, godnej i świadomej śmierci.
II Umierania we własnym domu, a jeśli to niemożliwe, to nigdy w izolacji i osamotnieniu.
III Rzetelnej informacji o stanie swego zdrowia, uzyskiwania prawdziwych odpowiedzi na zadawane pytania i udziału w podejmowaniu decyzji.
IV Zwalczania fizycznego bólu i innych dolegliwości.
V Troski i pielęgnacji z poszanowaniem ludzkiej godności.
VI Otwartego wyrażania swoich uczuć, zwłaszcza na temat cierpienia i śmierci.
VII Swobodnego kontaktu z rodziną i bliskimi.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW