Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jarmark Jagielloński w Lublinie
dodano 06.08.2009
Rękodzielnictwo i rzemiosła, turniej rycerski, gry staropolskie, koncerty
Odbywający się w dniach 13-16 sierpnia w Lublinie Jarmark Jagielloński to największe po wschodniej stronie Wisły wydarzenie artystyczno-kupieckie. Unikatowy w skali kraju lubelski Jarmark w swojej formule łączy JJ parada prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych.
W tym roku, tak jak podczas poprzednich dwóch edycji, swoje produkty zaprezentuje ponad 300 wystawców.
Nowością będą stoiska z tradycyjną twórczością z Krymu, prezentujące bogatą kulturę Orientu oraz oryginalna huculska ceramika.
Drugim filarem Jarmarku będą wydarzenia kulturalne i artystyczne. Tę część oficjalnie rozpocznie pokaz plenerowego spektaklu "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Następnie Błonia pod Zamkiem zamienią się w miasteczko gier i zabaw staropolskich dla dzieci i całych rodzin. Od czwartku do niedzieli na Placu po Farze będą się odbywały koncerty; w godzinach południowych wystąpią kapele ludowe, a wieczorami gwiazdy muzyki folkowej.
Dwa ostatnie dni Jarmarku to Turniej Rycerski, w którym wezmą udział formacje zbrojne z Polski i zagranicy, zorientowane wokół średniowiecznego grodziska rozstawionego na Błoniach. Turniejowi będą towarzyszyły pokazy ptaków drapieżnych, szyku piechoty XV wiecznej oraz bojowy turniej konny (Książęca Drużyna). Przez cały czas trwania Jarmarku w różnych przestrzeniach miasta wystąpią artyści ulicy, kuglarze i happenerzy.
Oddzielny moduł stanowi pokaz gier i zabaw staropolskich. W tym roku w jego ramach odbędą się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego.
Krótko o długiej historii Jarmarków w Lublinie JJ koncerty
Pod rządami Jagiellonów Rzeczpospolita przeżywała swój „złoty wiek”, a Lublin – jako brama między Wschodem a Zachodem, stał się jedną z pereł Korony. Wtedy właśnie gród nad Bystrzycą obok znaczenia politycznego i gospodarczego już na zawsze zdobył swój niepowtarzalny, wielokulturowy koloryt. W XV i XVI wieku w Lublinie odbywały się słynne Jarmarki, na których spotykali się kupcy i rzemieślnicy z najodleglejszych stron. Tu,
gdzie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji, kwitło bogate, wielowymiarowe życie ludzi renesansu. Ale Jarmarki nie były tylko i wyłącznie wydarzeniem handlowym. Stanowiły też jedyną okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń wśród rzemieślników i twórców. Lubelski Rynek na czas jarmarku stawał się centrum życia kulturalnego i społecznego królestwa polskiego.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW