Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Dźwigi, zwane żurawiami
dodano 26.11.2009
Rozważałeś kiedyś jak konstruowane są dźwigi zwane żurawiami? Nasze okolice są ich pełne. Dowiedz się więcej jak powstają żurawie!!!
Reformy lat 90-tych oraz dołączenie naszej Ojczyzny do Unii Europejskiej, było zaczątkiem znacznych zmian w naszym kraju. Zmiany te dotyczyły różnych aspektów życia ludzi, finansów i biznesu, prawa, czy wolności wyznawania religii. Chodząc jednak uliczkami naszych miast najbardziej widoczne były zmiany w budownictwie. Nasz kraj był i jest nadal jedną ogromną budową. A najlepiej przykuwającym naszą uwagę elementem tego krajobrazu są wielkie żurawie.
Zawsze zastanawiałem się jak takie dźwigi się montuje. Jest wiele firm mających w swojej ofercie usługi dźwigowe, a przede wszystkim wynajem dźwigów.
Ale jak takie żurawie się stawia? Już starożytni Grecy stawiali bloczki z wysięgnikami. Jednak mimo, że prawa fizyki przez ten czas nie uległy zmianom, dziś podziwiane dźwigi nie są prawie w niczym podobne do tych starożytnych. Nasze marzenia sięgają coraz dalej. Dźwigi zwane żurawiami składają się z dużej ilości części. Początkowo montowana jest podstawowa rama dźwigu. Podstawa ta jest dociążana balastem. Dołączana jest kabina dla operatora oraz wysięgnik, jak również przeciwwaga. I tu zaczyna się problem. Dźwig jest zbyt niski i trzeba go podwyższyć. Okazuje się, że żurawie posiadają mechanizmy nazwane kratownicami, które umożliwiają wznoszenie i opuszczanie dźwigu. Skutkuje to tym, że żuraw rozbudowuje samego siebie. Siłowniki hydrauliczne są odpowiedzialne za podnoszenie żurawia, dzięki czemu pojawia się luka, w którą wkręcane są kolejne elementy. Nowe elementy skręca się z poprzednimi i tak do osiągnięcia zamierzonej wysokości... Proste, prawda?
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW