Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Trądzik
dodano 07.01.2010
Trądzik – ta dolegliwość skórna spędza sen z powiek niemal wszystkim ludziom. Chyba nie ma takiej osoby, która w młodości, a nawet w życiu dojrzałym nie boryka się lub nie borykała się z wykwitami skórnymi. Czym jest ten trądzik?
Czym jest trądzik?
Trądzik to schorzenie skórne, które powstaje w mieszkach włosowych. Dotyczy ono szczególnie twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Z dolegliwością tą boryka się najczęściej młodzież w wieku dojrzewania, aczkolwiek trądzik może spotkać osoby w wieku dojrzałym (trądzik różowaty).
Skąd się bierze trądzik?
Trądzik związany jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Na tę wzmożoną czynność składa się aktywność androgenów. Są to hormony płciowe, które, poprzez wpływanie na gruczoły łojowe, przyczyniają się do nadmiernej produkcji łoju. Ponieważ łoju powstaje znacznie więcej niż może się wydostać, dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. W takiej sytuacji powstają bakterie beztlenowe, które pod wpływem enzymu rozkładają łój na wolne kwasy tłuszczowe przyczyniające się do występowania podrażnień i pierwszych oznak trądziku – zaskórników.
Na trądzik wpływa ponadto wiele innych czynników, takich jak: uwarunkowania genetyczne, stres, niewłaściwa dieta, przyjmowanie niektórych leków. Okazuje się, że trądzik może być zapisany w genach. Jeśli rodzice borykali się z trądzikiem, wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą mieli podobny problem. Niektórzy twierdzą, że to co jemy znacznie wpływa na stan naszej cery. Uważają, że czekolada, tłuste potrawy, pikantnie doprawione przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych. Nie zostało to do końca wyjaśnione, ale jeśli możemy lepiej zrezygnować z takich potraw na rzecz owoców, warzyw – które są bogatym i naturalnym źródłem witamin. Lekarze twierdzą również, że na trądzik mogą wpływać sytuacje stresowe. Twierdzi się, że stres może nasilać objawy trądzikowe, co jest spowodowane wyrzutem steroidów nadnerczowych. Te z kolei oddziałują na gruczoły łojowe i wywołują ich wzmożoną aktywność. Do powstawania i nasilania zmian trądzikowych przyczyniają się również niektóre leki. Niektórzy są zdania, że zażywanie między innymi takich leków jak: kortykosteroidy, izoniazydy, fenytoiny może przyczyniać się do pogorszenia kondycji cery, zwłaszcza trądzikowej.
Jak zwalczyć trądzik?
Pytanie o możliwość likwidacji trądziku to najczęściej zadawane pytanie, bowiem nikt nie chce żyć z nieestetycznymi zmianami skórnymi. Pocieszająca wiadomość jest taka, że schorzenie to można zwalczyć. Wystarczy wybrać odpowiednią metodą. W łagodnych przypadkach najczęściej pomaga kuracja domowa połączona ze stosowaniem dermokosmetyków. Jeśli jednak nie mamy tyle szczęścia i nasz trądzik ma cięższy przebieg, będzie potrzeba wizyta u dermatologa. Lekarz rozpozna typ trądziku i zaleci odpowiednią kurację.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW