Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wybór należy do Ciebie...
dodano 18.11.2010
Wielu z nas twierdzi, że nie zna się na finansach. Ale przecież nie musimy być ekspertami w każdej dziedzinie. Nieznajomość zagadnień finansowych nie wyklucza wcale chęci rozsądnego zarządzania swoją gotówką.
Wielu z nas twierdzi, że nie zna się na finansach. Ale przecież nie musimy być ekspertami w każdej dziedzinie. Nieznajomość zagadnień finansowych nie wyklucza wcale chęci rozsądnego zarządzania swoją gotówką. Gdy mamy nadwyżkę finansową, z pewnością staramy się ulokować ją na wysokoprocentowej lokacie, aby pieniądze "pracowały". Jeśli brakuje nam gotówki, wówczas rozważamy możliwość wzięcia pożyczki czy kredytu. Czasem pomaga nam rodzina lub znajomi, jednak nie zawsze mamy możliwość skorzystania z takiej formy pomocy. Jeżeli w grę wchodzi pożyczenie pieniędzy na dłuższy okres czasu, wówczas udajemy się do instytucji bankowych.
Banki prześcigają się w nowych pomysłach: lokaty dynamiczne z rosnącym z miesiąca na miesiąc oprocentowaniem; konta oszczędnościowe ze środkami procentującymi jak na lokacie; pożyczki z niską ratą. Każdego dnia jesteśmy zasypywani mnóstwem reklam z coraz to atrakcyjniejszymi ofertami, a każda z nich ma tylko jeden cel: zdobycie Klienta. Niestety, najczęściej (i tu nie należy się oszukiwać) proceder pozyskiwania Klienta odbywa się w nie do końca uczciwy sposób. Często po wnikliwej analizie propozycji danej instytucji okazuje się, że z pozoru atrakcyjna oferta wcale nie jest dla nas aż tak korzystna.
Jak porównać koszt pożyczki?
Na powyższe koszty kładą się szereg czynników: prowizja, opłata przygotowawcza, odsetki, ubezpieczenie, itp., wybór z pewnością nie jest łatwy. Uzyskane przez nas informacje o wysokości raty i oprocentowaniu pożyczki mogą nas wprowadzić w błąd. Nie posiadając fachowej wiedzy nie będziemy potrafili zweryfikować zdobytych informacji i tym samym racjonalnie ocenić kosztu pożyczki. Pamiętajmy jednak: każda instytucja finansowa ma obowiązek przy udzielaniu pożyczki do kwoty 80 000 zł podawać tzw. oprocentowanie rzeczywiste, a więc uwzględniające wszystkie koszty związane z uzyskaniem pożyczki ( na mocy ustawy o kredycie konsumenckim).
Pytając o pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji finansowej nie powinniśmy zapominać o RRSO – rocznej rzeczywistej stopie procentowej. Przeglądając ulotki czy reklamy o treści finansowej nie zapomnijmy o informacjach zapisanych drobnym drukiem (te są zazwyczaj najistotniejsze, dotyczą najczęściej oprocentowania rzeczywistego).
Niejednokrotnie okazuje się, że pożyczka z pozoru tańsza o oprocentowaniu nominalnym np. 9% jest droższa od tej z oprocentowaniem 15%, gdyż oprocentowanie rzeczywiste pierwszej wynosi 26%, natomiast drugiej tylko 21%. Takie spojrzenie na oferty pożyczkowe nie powinno więc budzić większego zdziwienia, zawsze warto porównać, aby nie przepłacać. Biorąc pożyczkę zawsze warto posiadać konto osobiste, gdyż bezpieczniej jest przelać pieniądze na konto, niż odbierać je w banku (niebezpieczeństwo kradzieży po opuszczeniu przez nas placówki bankowej z wypłaconą wcześniej gotówka).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW