Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kamera cyfrowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
dodano 30.03.2007
Jak wybrać? Jakie czynniki brać pod uwagę? Czym należy się kierować przy wyborze?
Czy kamera jest ładna, oraz jest czy wygodna w użyciu - widać już gołym okiem. To czego nie możemy dostrzec na zdjęciu, to jej walory techniczne. Na początek zastanówmy się, którą kamerę chcemy sobie kupić - pionową, czy poziomą. Pionowa kamera jest mała i mieści się w dłoni, dzięki czemu jest bardzo poręczna i wygodna w użytkowaniu, lecz jej rozmiary jest zazwyczaj okupiony wyższą ceną. Kamera taka jest przydatna w czasie podróży - łatwo ją transportować co jest jej zdecydowanym atutem. Ma ona jednak również wady - przez słabszy współczynnik stabilizacji obrazu nagranie może tracić na jakości. Kamera pozioma (standardowe Camcordery) są większe przez co bardziej stabilne, mniej podatne na drgania - zapewniają stabilność nagrania. Także ich parametry zazwyczaj przewyższają swoje mniejsze odpowiedniki. W chwili obecnej stanowią one 95% modeli dostępnych w sprzedaży.
Ważne czynniki:
Przetwornik CCD
Przetwornik kamery działa zawsze w trybie czarno/białym, co oznacza, że odbiera jednocześnie światło we wszystkich długościach fali oraz w „mieszanej” formie, podobnie jak ludzkie oko. Rozróżnienie kolorów jest realizowane poprzez użycie odpowiednich filtrów, umieszczonych przed przetwornikiem CCD. Składają się one z powierzchni z tysiącami pojedynczych światłoczułych diod. Ilość tych diod lub pikseli jest określona w specyfikacji technicznej dla każdej kamery. Standardowy przetwornik CCD 1/3” posiada np. 510 diod w każdym z 582 rzędów. Oznacza to, że przetwornik posiada 296820 pikseli. Natomiast obecnie oferowane kamery mają przetworniki o rozdzielczości nawet 4Mpx. Sony HDR-HC7
Optyka i ZOOM
Kamera Cyfrowa Sony DCR-DVD109Równie ważnym czynnikiem przy wyborze kamery jest jej optyka . Im jest ona lepsza, tym lepszy uzyskamy obraz nawet przy słabym oświetleniu. Z optyką związany jest z także parametr jakim jest ZOOM a właściwie "krotność zoomu". ZOOM dzielimy na optyczny i cyfrowy. Ten pierwszy odpowiada za zbliżenie filmowanego obiektu, bez utraty jakości (z wykorzystaniem zmiany położenia soczewek). Jest inaczej określany jako zakres ogniskowych soczewek to najczęściej 10x, 12x, 24x - im liczba jest większa, tym bardziej można przybliżyć filmowaną scenę. Wiąże się to jednak z tym, że obraz jest bardziej podatny na drgania - jeżeli użyjemy maksymalnego przybliżenia niezbędnym może okazać się zastosowanie statywu aby zachować wysoką jakość nagrania. Cyfrowy zoom to wycięcie środkowej części i rozciągnięcie jej - daje to powiększenie obrazu ale równocześnie obniżenie jego rozdzielczości, czyli pogorszenie jakości.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW