Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wybieramy podłogę doskonałą: postaw na kolor! Cz. I.
dodano 21.07.2011
Decydując się na zmianę wystroju wnętrza lub planując urządzenie nowego mieszkania, powinniśmy starannie przemyśleć kolorystykę – nie tylko ścian czy mebli, ale przede wszystkim podłogi z naturalnego drewna.
Tym bardziej, że na najmodniejszej w tym sezonie jednolamelowej konstrukcji barwy prezentują się jeszcze okazalej, pomagając tworzyć unikatową atmosferę i estetykę wnętrza.
Dobór kolorów i ich połączenie w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Warto jednak pamiętać o kliku podstawowych prawidłowościach, które sprawdzają się w przypadku drewnianych podłóg. Znając je, wybierzemy odpowiednią bazę dla dalszych eksperymentów z barwami lub też idealne uzupełnienie sprawdzonych rozwiązań kolorystycznych.
* Podłogi jasne, np. z drewna klonu europejskiego, brzozy, buku, czy klonu kanadyjskiego, nadają wnętrzu witalności i świeżości, są też zalecane do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Są uniwersalne – mogą być łączone zarówno z ciemnymi odcieniami, jak i uzupełniane przez jasne dodatki. Połączenie jasnej podłogi z jasną barwą ścian nie będzie wydawało się zbyt monochromatyczne, gdy zastosujemy kolorowe dodatki. Warto podkreślić, że tego typu rozwiązanie pozwala na szybkie i tanie przearanżowanie wnętrza. Zawieszenie pstrokatego obrazu, czy zakup szklanego stołu w intensywnym kolorze może zdziałać cuda!
Jasne drewno nie nada się jednak do miejsc bardzo intensywnie użytkowanych (np. ciągi komunikacyjne, biura, recepcje), ze względu na pojawiającą się w tych miejscach trudność w systematycznym utrzymaniu podłogi w czystości. Na jasnym drewnie widać zanieczyszczenia naniesione przez np. zabrudzone obuwie, a co za tym idzie szybko powstają nieestetycznie wyglądające kontrasty pomiędzy podłogą zabrudzoną i właściwie utrzymaną.
* Przy wyborze podłóg ciemnych należy szczególną uwagę poświęcić kolorystyce innych elementów wnętrza, aby poprzez przypadkowy dobór pozostałych elementów utrzymanych w ciemnej tonacji, nie stworzyć pomieszczenia ponurego o ciężkiej, dekadenckiej atmosferze. Zwróćmy uwagę, czy pokój jest dobrze oświetlony (np. dzięki dużym oknom, przeszklonym drzwiom itd.), w przeciwnym razie będziemy musieli pomyśleć o stałym sztucznym doświetleniu pomieszczenia.
- Bezsprzecznie największym atutem głębokich kolorów jest fakt, że nadają one powagi, elegancji, szyku. Drewniana podłoga we wzorze pełnej deski, np. z opalanego drewna dębu wykończonego złotą bejcą dodaje pomieszczeniu także luksusu i prestiżu. Warto przy takim rozwiązaniu pokusić się o pokrycie ścian intensywną, zimną barwą: turkusem, fioletem, które poprzez stworzony kontrast podkreślą ciepły odcień drewna – radzi Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW