Zamieszkaj w fabryce
dodano 17.03.2008
Loft to z angielskiego poddasze, stryszek, galeria, górne piętro składu lub fabryki. Dziś ma nowe znaczenie- mieszkanie w starej fabryce.
Pofabryczne hale przerabia się na eleganckie apartamenty. Cechą charakterystyczną takich mieszkań jest olbrzymia przestrzeń, ogromne okna i mnóstwo możliwości aranżacji, ponieważ układ takiego mieszkania jest niestandardowy.
Opuszczone, zdewastowane fabryki z początku XIX i XX wieku stanowiły problem dla miast, świeciły powybijanymi oknami, dzwoniły pourywanymi rynnami. Nie było pomysłu, co z nimi zrobić- zburzyć nie wypada, bo to przecież zabytek, uruchomić się nie da, bo technologia jest już inna.
Wtedy polscy deweloperzy rzucili okiem na zachód. Tam coraz popularniejsze są przeróbki takich fabryk na mieszkania. Postanowiono zaryzykować i udało się- perspektywa mieszkania w starych murach fabryki przypadła do gustu wielu Polakom.
W Polsce pierwszym loft powstał w 2002 r w dawnej lampiarni Zakładów Górniczo – Hutniczych „Orzeł Biały” w Bytomiu i został nazwany Bolko Loft. Następna jest Łódź- mieszkania tego typu powstają w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera i zostaną oddane do użytku w 2008 r. Deweloper zaplanował ponad 400 mieszkań - od czterdziestometrowych kawalerek po trzypoziomowe, dwustumetrowe apartamenty z dostępem do tarasu na dachu, o powierzchni od 47mkw do 120mkw.
W zaadaptowanej fabryce mogą powstawać mieszkania dostosowane do potrzeb każdego. Może tu być zrealizowany prawie każdy tym budownictwa mieszkalnego:
· luksusowe apartamenty,
· mieszkania przystępne,
· mieszkania dla emerytów,
· mieszkania dla niepełnosprawnych,
· mieszkania wakacyjne,
· domy studenckie,
· domy indywidualne.
Cztery główne cechy które definiują lofty to:
- wysokie sufity,
- otwarta przestrzeń,
- wyeksponowane materiały budowlane
- duże okna.
Dodatkowe cechy loftów:
- wygląd budynku utrzymany w duchu industrialnym,
- eksponowanie drewnianych dźwigarów, instalacji, przewodów, betonowych podłóg, stalowych lub kamiennych ścian;
- otwarty plan piętra i w niektórych przypadkach wykorzystanie starej windy towarowej.
Jaki będzie koszt takiej ekstrawagancji? Polscy inwestorzy żądają większych sum pieniędzy niż deweloperzy z Europy. Przykładowo za lokal 97 mkw. w Łodzi trzeba zapłacić 623 tys. zł. To dużo więcej niż za nowe mieszkanie w tradycyjnym bloku.
Oprócz Łodzi mieszkania w pofabrycznych halach, powstały i są planowane między innymi w Warszawie (dawna fabryka Polskich Zakładów Optycznych przy ul. Grochowskiej), w Poznaniu (zabytkowy browar w Kobylepolu i dawna spalarnia odpadów na Wilczaku), we Wrocławiu (dawny pasaż handlowy Pokoyhof przy ul. Św. Antoniego), w Gliwicach (dawny Stary Spichlerz), w Siemianowicach Śląskich (dawny magazyn zbożowy i browar), w Bydgoszcz (obiekty biurowe i przemysłowe Famoru) i w Żyrardowie (Stara Przędzalnia).
wróc do artykułów