Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wyróżnienie dla naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego
dodano 05.06.2008
W obchodzonym właśnie Roku Herbertowskim prof. Marek Adamiec i dr Dagmara Toczek-Zawistowska z Uniwersytetu Gdańskiego zostali wyróżnieni przez Narodowy Bank Polski z okazji emisji monet z wizerunkiem Zbigniewa Herberta.
W 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta Narodowy Bank Polski wyemitował trzy monety z wizerunkiem wybitnego poety - złotą o nominale 200 zł, srebrną 10-złotową i 2-złotową. Po raz pierwszy Narodowy Bank Polski uhonorował człowieka w rocznicę jego śmierci, nie zaś urodzin (Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 roku).
Uroczysta promocja monet odbyła się 30 maja 2008 r. w Akademii Teatralnej Collegium Nobilium w Warszawie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele świata nauki i kultury i sztuki, którzy mają szczególne zasługi w popularyzacji twórczości poety a także rodzina poety, przedstawiciele władz państwowych i Narodowego Banku Polskiego, w tym prezes NBP Sławomir Skrzypek.
Wśród osób wyróżnionych przez Narodowy Bank Polski, artystów (m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Przemysław Gintrowki), wydawców i edytorów (Barbara Toruńczyk, Ryszard Krynicki), członków rodziny – przede wszystkim Katarzyna Herbertowa – Halina Herbert-Żebrowska, wreszcie naukowców (z nieobecnym z powodu stanu zdrowia Stanisławem Barańczakiem na czele) znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego. W kategorii autorzy książek o Herbercie wyróżniony został prof. UG, dr hab. Marek Adamiec, kierownik Zakładu Wiedzy o Mediach w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, za publikację „Pomnik trochę niezupełny". Rzecz o poezji, apokryfach i Zbigniewie Herbercie (Gdańsk 1996.) Wyróżniona została także rozprawa doktorska Dagmary Toczek-Zawistowskiej pt. „Stary poeta. Ars moriendi w późnej twórczości Zbigniewa Herberta” (opublikowana drukiem).
Wyróżnieni otrzymali komplet monet oraz okolicznościowe dyplomy. Po uroczystości odbył się spektakl teatralny ze znakomitą rolą Edwarda Lubaszenki w roli starego Sokratesa. Później zaś miały miejsce Colloqiua Herbertowskie, które są kolejnym elementem obchodów Roku Zbigniewa Herberta w Polsce.
Zbigniew Herbert przez pewien czas prowadził zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach zajęć fakultatywnych. Z okazji obchodów Roku Herberta na Uniwersytecie Gdańskim na budynku Biblioteki Głównej UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 58) znajdzie się tablica upamiętniająca poetę z wierszem Zbigniewa Herberta pt. „Czarnofigurowe dzieło Eksekiasa”.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ