Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Praktyka czyni mistrza, czyli czas na staż!
dodano 19.11.2009
Standardy kształcenia dla kierunków studiów w Polsce, pozwalają studentom zdobywać jedynie wiedzę teoretyczną. Młodzi ludzie są często nieprzygotowani do pracy zawodowej, w której prócz wiedzy teoretycznej liczą się przede wszystkim konkretne umiejętności.
Gdzie tu sens?
W toczącym się obecnie dyskursie społecznym, dotyczącym założeń reformy szkolnictwa wyższego, coraz częściej poruszana jest kwestia praktycznego przygotowania zawodowego studentów. Wszystko pięknie – gdyby nie fakt, że jak to w naszym kraju bywa, zmiana koncepcji przygotowywania młodych ludzi do pracy zawodowej, stale pozostaje zbiorem pobożnych życzeń.
W Wielkiej Brytanii student odbywający praktyki otrzymuje punkty, które doliczane są do jego ogólnej oceny. We Włoszech tworzy się na uczelniach specjalne komórki reprezentujące przedstawicieli firm z sektora prywatnego. Na zachodzie już na etapie kształcenia, spośród studentów wyszukiwani są przyszli pracownicy. Do rozwiązań europejskich bezustannie nam daleko.
Studenci - tania siła robocza
- Praktyki studenckie na większości uczelni to fikcja - twierdzi Marek Barański Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.
Niestety w Polsce, zobligowani do odbycia obowiązkowej praktyki studenci, zamiast uczyć się zawodu wykonują niejednokrotnie najróżniejsze, często mało rozwijające prace, nie mające nic wspólnego z przygotowaniem do wykonywania przyszłego zawodu.
W zamian za stosowny wpis w książeczce praktyk sprzątają, parzą kawę lub zajmują się podobnymi mało twórczymi zajęciami. - Na moich praktykach nauczyłem się przenosić pudła, z dokumentami - mówi Jurek, student IV roku jednej z prestiżowych uczelni w Krakowie. Niestety nie jest on odosobnionym przypadkiem. Studenci są nie rzadko wykorzystywani przez nieuczciwych pracodawców jako tania siła robocza, bezsilna wobec panujących reguł.
Logika praktyka
Na całe szczęście, na pomoc młodym ludziom, nie posiadającym jeszcze doświadczenia zawodowego przyszły firmy z sektora prywatnego. Firmy te, niejednokrotnie zmuszone do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników, wzięły sprawy przygotowania zawodowego swoich przyszłych pracowników w swoje ręce. Specjalnie przygotowane przez nowoczesne przedsiębiorstwa programy stażowe, to niejednokrotnie szansa dla młodych nie tylko na zyskanie odpowiednich umiejętności praktycznych, lecz często na zdobycie swojej pierwszej pracy.
Giganci w swojej branży
Krzysztof Usarek student V roku Politechniki Krakowskiej jest uczestnikiem programu praktyk w koncernie ABB - lidera w dziedzinie energetyki i automatyki. - To była dla mnie ogromna szansa.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW