Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Groźne chrapanie?
dodano 03.12.2009
Chrapanie to nie tylko nieefektywny sen w nocy. To także rozdrażnienie, zmęczenie i senność w ciągu dnia. Niewiele osób wie, że ma ono także poważne konsekwencje dla zdrowia.
Zaniedbanie pozornie błahego problemu chrapania może w przyszłości doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Zanim dojdzie do poważnych powikłań w wyniku niedotlenienia organizmu warto zacząć walczyć z tą dolegliwością. Bezdech to znacznie poważniejsze od chrapania schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu, a co za tym idzie – niedotlenieniem organizmu. Takie zaburzenia oddychania mogą doprowadzić w konsekwencji do chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Przykrą konsekwencją bezdechów mogą być również zaburzenia potencji. Na co dzień zaburzenia oddychania w czasie snu, w tym bezdech, mogą powodować poranne zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją czy pamięcią. Mogą ponadto nasilać objawy już istniejących chorób, w tym cukrzycy, nietolerancji glukozy czy zespołu metabolicznego. Chrapanie nie musi zawsze oznaczać występowania bezdechów, ale jest ono głównym ich sygnałem i często przeradza się po latach w bezdech lub spłycony oddech podczas snu.
Na rynku istnieje cała gama produktów, dostępnych bez recepty, które mają na celu zwalczać chrapanie. Ich zasada działania jest różna. Paski na nos rozszerzają nozdrza i udrażniają nos. Aerozole działają przez nawilżanie błony śluzowej nosa, podniebienia miękkiego oraz gardła. Z kolei listki doustne usztywniają wibrujące tkanki. Wszystkie te środki nie rozwiązują jednak problemu ostatecznie, ich działanie jest jedynie doraźne, a skuteczność często ogranicza się do kilku godzin. Tylko leczenie zabiegowe na stałe likwiduje problem. – Plastyka w obrębie gardła i podniebienia, przeprowadzana w ciągu jednego dnia nowoczesną metodą koblacji, pozwala w sposób bezkrwawy i bezbolesny pozbyć się uciążliwej dolegliwości, jaką jest chrapanie - mówi dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, które leczy chrapanie. Operacja ta przeznaczona jest dla osób chrapiących ze średnim zaawansowaniem zespołu bezdechów śródsennych i jest jedną z najbardziej nowoczesnych metod stosowanych obecnie w walce z chrapaniem i bezdechami.
Wzrasta świadomość społeczna odnośnie problemów z oddychaniem w czasie snu. Dotyczy to nie tylko chrapania, ale przede wszystkim bezdechu. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie rośnie ilość dostępnych na rynku produktów, pomagających zwalczać chrapanie. Jednocześnie nowoczesna medycyna przynosi rozwiązania, takie jak koblacja, które pozwalają skuteczne i szybko pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW