Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Niezależny jak senior
dodano 27.02.2010
Zmienia się mentalność społeczeństwa. Starość jest coraz częściej kojarzona z okresem życia, kiedy człowiek ma nareszcie czas dla siebie, najbliższych oraz poświęceniem się swojemu hobby.
Co prawda emerytury polskich seniorów nadal odbiegają od zachodnioeuropejskich, jednak można zauważyć, że pesymistyczna wizja starości powoli zostaje wypierana przez tę bardziej optymistyczną.
Według styczniowych badań przeprowadzonych przez CBOS "Obraz typowego Polaka w starszym wieku" wynika, że aż dwie trzecie z nas na starość chce mieszkać we własnym domu, a z pomocy swoich najbliższych korzystać tylko doraźni. Niezależność i możliwość decydowania o sobie zdają się być jednymi z najważniejszych wartości dla seniora.
Społeczeństwo sukcesywnie się starzeje. Jest to niemały problem, ponieważ statystyki wskazują, że w 2020 roku co piąty Polak będzie w wieku poprodukcyjnym. Można zauważyć, że administracja publiczna już teraz stara się podejmować działania, aby przygotować się do tych zmian demograficznych. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe placówki opiekuńcze, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy kluby seniora. Także przedsiębiorcy prywatni zdaje się dostrzegać rosnący rynek. Powstają prywatne agencje zrzeszające wykwalifikowanych opiekunów dla seniorów, zakładane są sklepy, również internetowe, z coraz szerszą ofertą artykułów dla osób starszych a designerzy mając na uwadze osoby o obniżonej sprawności fizycznej projektują przyrządy, które ułatwiają im wykonywanie codziennych czynności - wstawanie z łóżka czy ubieranie się.
Prężnie rozwija się także branża technologiczna oferująca seniorom coraz więcej produktów i usług. Technologia coraz częściej wykorzystywana jest, aby ułatwić opiekę nad seniorami, a także zapewnić im bezpieczeństwo. Przykładem może być Dom Seniora „Pod Jaworzynką” który jako pierwszy dwa lata temu wprowadził do swojej placówki kamery, czujniki rejestrujące zmianę temperatury w pokojach czy ekrany dotykowe ułatwiające kontakt z personelem. Coraz częściej wprowadzenie tego typu usługi proponowane jest w mieszkaniach seniorów.
Obecnie na rynku polskim rozwija się usługa teleopieki. System monitoringu personalnego pozwala na całodobową dyskretną opiekę nad osobami starszymi lub z ograniczoną samodzielnością życiową. Na pierwszy rzut oka urządzenie przypomina zegarek lub wisiorek. Jego innowacyjność polega jednak na sposobie funkcjonowania. Aby połączyć się z centrum wystarczy nacisnąć przycisk na urządzeniu. Sygnał przesyłany jest do modemu centralnego zainstalowanego w domu podopiecznego, który automatycznie łączy się z Centrum Alarmowym TeleOpieki. System TeleOpieki gwarantuje odbiór każdego przychodzącego połączenia i, jeśli zaistnieje potrzeba, wezwanie odpowiednich służb ratunkowych. Takie rozwiązanie sprawia, że posiadacz urządzenia może skontaktować się z Centrum praktycznie w dowolnej chwili. Oprócz możliwości „manualnego” połączenia urządzenie posiada funkcję automatycznych powiadomień. Jest to istotne w nagłych sytuacjach, np. gwałtownego spadku tętna, ciśnienia krwi, zaniku funkcji oddechowych czy choćby niepokojącego stężenia CO2 w otoczeniu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
KOMENTARZE
|
zdobycze technologiczne
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW