Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Młodość stulatka
dodano 11.08.2008
Mity, pragnienie nieśmiertelności oraz wieczne szczęście - to główne tematy książki Eliadego - Młodość Stulatka.
Czy można być wiecznie młodym? Czy ludzie znajdą wreszcie sposób na zatrzymanie upływającego czasu? Bukareszt, 1938 rok. Ludzie przechodzący pewnego ulewnego wieczoru koło cerkwi metropolitalnej są świadkami tragicznego zdarzenia - w starszego człowieka uderza piorun. Jak to możliwe, że mimo poparzeń obejmujących całe ciało profesorowi Dominikowi Matei udaje się przeżyć? Na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć żaden z lekarzy. Nauka jest zupełnie bezradna również wobec faktu, że mężczyzna odzyskuje młodość, a jego zdolności intelektualne osiągają poziom niedostępny dla przeciętnego człowieka. Matei pragnie od tej pory tylko jednego - chce posiąść wiedzę absolutną.
Tymczasem tajemniczą sprawą zaczynają interesować się naziści, widząc w profesorze obiekt przydatny do swoich eksperymentów medycznych... Robi się niebezpiecznie, jednak targanie emocjami czytelnika zostaje w pełni nagrodzone.
Eliade sięga po dobre, choć trochę wysłużone mity literatury. Chce odkryć tajemnicę wieczności, obietnicę wiecznej szczęśliwości i wiedzę, jaka śnić może się tylko człowiekowi. Do tego celu tworzy postać Dominika - profesora, sędziwego staruszka, który za sprawą tajemniczego uderzenia pioruna odzyskuje młodość - co więcej nie starzejąc się później.
Któż z nas nie chciałby poczuć czegoś tak niesamowitego. nagle stajemy się młodsi o kilkadziesiąt lat. A jednak ... Eliade wbrew temu co mogłoby się sądzić po opisie książki wiecznej młodości nie pochwala. Co więcej - sygnalizuje problemy, jakie ta niesie za sobą i jakie konsekwencje może mieć dla innych.
"Młodość stulatka' to jednak nie tylko powieść o jednym człowieku doświadczającym odwiecznego. To także opowieść o czasach, które tak szybko uciekają, a zapamiętujemy z nich tylko rzeczy złe (czasy II wojny światowej).
Idealny język, narracja oraz fakt niedawnej ekranizacji "Młodości stulatka" przez Coppolę sprawia, że obok tej książki nie możemy przejść obojętnie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW