Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Musisz być zalogowany, żeby ocenić artykuł.
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Kilka słów o emigracji

dodano 30.03.2007
Kilka słów o emigracji

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej jesteśmy świadkami masowej emigracji Polaków do krajów UE, a w szczególności do Wielkiej Brytanii i Irlandii, do których udaje się najwięcej wyjeżdżających rodaków.


Szacunki mówią o liczbie nawet 2 mln Polaków, którzy wyjechali za chlebem do innego kraju. Nawet jeśli szacunki są zawyżone, to i tak ogromna ilość osób. Przyczyny emigracji są coraz bardziej widoczne. Pracodawcy w wielu branżach, zwłaszcza budowlanej, skarżą się na brak rąk do pracy. Wielu pracowników wyjechało pracować za wyższe stawki, a ci którzy zostali żądają za swoją pracę coraz wyższych pensji.

Chciałbym jednak poruszyć aspekt nabywania cennego doświadczenia zawodowego lub też raczej jego brak. Statystyki mówią wyraźnie, że najczęściej z kraju wyjeżdżają osoby młode w wieku 24-34 lat. Nie jest tajemnicą, iż zdecydowana większość Polaków wyjechała do pracy. Pracy, która zazwyczaj nie ma wiele wspólnego z wykształceniem czy ambicjami. Godzą się jednak pracować na przysłowiowym zmywaku otrzymując za pracę nieporównywalnie wyższe wynagrodzenie niż dajmy na to 1200 zł jakie oferowano im w Polsce. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę znacznie wyższe koszty utrzymania jakie są np. w Irlandii i tak jest to dla nich opłacalne.

Tak czy inaczej, dla setek tysięcy osób, które nie mogły znaleźć w kraju pracy lub nie zgadzały się na płacę rzędu 1000 zł miesięcznie, emigracja wydawała się jedynym wyjściem.
Co będzie jednak kiedy zdecydują się na powrót do Polski?
Czy główny problem, czyli brak pracy w kraju, zniknie?
Obawiam się, że nie.

Praca na emigracji nie wiążąca się z nabywaniem doświadczenia w branży będzie miała znikome znaczenie w CV i podczas rozmów kwalifikacyjnych w kraju. Nikt nie dostanie pracy tylko za to, że spędził rok w Londynie podając kawę lub siedząc na kasie w markecie. Wręcz przeciwnie, taka praca uwstecznia, a żądania płacowe rosną. Skoro za nalewanie piwa w pubie dostawałem 1000 Euro, to za pracę w firmie na stanowisku zgodnym z posiadanym dyplomem powinienem dostać więcej. Taka myśl może się zrodzić w głowie niektórych powracających emigrantów. Rzeczywistość boleśnie zrewiduje te oczekiwania. Polskie firmy skarżą się na brak pracowników, ale mają też swoje oczekiwania. Coraz silniejsza konkurencja wymusza konieczność zatrudniania pracowników z doświadczeniem. I to oni mogą liczyć w pierwszej kolejności na podwyżki.
Specjaliści, którzy wyjechali z Polski za lepszymi zarobkami nie będą chcieli wrócić do Polski, a jeśli już na taki powrót się zdecydują, nie będą mieli w Polsce problemów ze znalezieniem pracy. Nabyte zagranicą doświadczenie w branży z pewnością przyda się w kraju i zostanie docenione przez pracodawcę.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: tomasz_bar
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD tomasz_bar
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje