Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kontuzje na dystans
dodano 18.06.2011
Zwichnięcia kostki, naciągnięcie mięśni, przeforsowanie kolan i stawów skokowych – to najczęstsze kontuzje najmodniejszego aktualnie sportu narodowego.
Kontuzja to przecież nic innego, jak różnica między chęciami, a możliwościami sportowca. A biegają już niemal wszyscy - mali, duzi i znani. Od maja biega cała Polska, a od zawsze jogging promuje choćby Madonna. Wszystkim amatorom biegu, zarówno długodystansowcom, naśladowcom Forrest Gumpa, jak i przypadkowym sprinterom, radzimy, jak unikać nieprzyjemnych kontuzji.
Polak biega
Marszobiegi, jogging, sprint – to królowie sportów w tym sezonie. Nieważne w jakim tempie, gdzie i z kim. Cała Polska biega zgodnie z akcją koordynowaną przez Gazetę Wyborczą, a przy tym walczy o poprawę zdrowia i formy. To dobry wybór, ponieważ bieganie ma wpływ na cały organizm – zwiększa szybkość i wytrzymałość, ma wpływa na stan serca, krwiobiegu i kształtuje sylwetkę. Zapaleni biegacze twierdzą, że także uzależnia. Jednak dla amatorów sportu i osób, które dopiero myślą o wstaniu z kanapy wciąż istnieje wiele barier, które skutecznie zniechęcają je od biegania. Najczęstsze wymówki to wstyd, skrępowanie, obawa przed pełnymi politowania spojrzeniami przechodniów, brak odpowiedniego ubrania i miejsca do ćwiczeń. Należy uświadomić sobie, że do biegania nie trzeba przygotowywać się jak na wielką wyprawę – wystarczy dres, sportowe obuwie i ścieżki w pobliskim parku lub nawet chodniki blokowiska. A spojrzenia po prostu ignorujmy – w końcu to my robimy krok do przodu, podczas gdy inni są bezczynni.
Rozbieg dla amatora
Szczególnie dla amatorów najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. - Zanim z zapałem wyruszymy na pierwszy trening, trzeba poświęcić chwilę na przeanalizowanie stanu swojego zdrowia i dopasowanie do niego typu aktywności - nadwaga powyżej 10 kilogramów, wady serca, wysokie ciśnienie, cukrzyca, choroba niedokrwienna, średni i podeszły wiek – w każdym z tych przypadków rozpoczęcie treningów biegowych powinno być koniecznie skonsultowane z lekarzem. Doktor może ułożyć plan treningowy dostosowany specjalnie do stanu zdrowia lub też zalecić inny typ aktywności – mówi Andrzej Jabłoński, specjalista marki HoMedics w Polsce, dystrybutora urządzeń do masażu polecanych między innymi sportowcom. Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych – możemy spokojnie startować z regularnym joggingiem. Dla nowicjuszy charakterystyczne są pokłady entuzjazmu i ambicji, co bardzo często kończy się bolesnymi urazami i kontuzjami, które na długo są w stanie utrudnić nie tylko aktywność fizyczną, ale też codzienne funkcjonowanie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW