Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Karkonosze po obu stronach granicy
dodano 12.07.2011
Pasmo Karkonoszy należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych w Sudetach. Pod względem odwiedzin również notuje się tu rekordy.
Przyroda Karkonoszy była mimo niemieckiego zagospodarowania narażona na wielkie zagrożenia. Wcześniej w Karkonoszach bywały okresy, w których, to ogromne połacie drzewostanu, aż po samą górną granice lasu były karczowane w pień, a następnie zalesiane monokulturowymi gatunkami pochodzącymi np. z terenów alpejskich, które zmieniały na trwałe charakter tych gór. Piętra roślinności są oczywiście dziś widoczne, jednak monokultura świerka, wyparła oryginalny stan puszczy Sudeckiej.
Ze względów ochronnych, już po wojnie; choć wcześniej bo już od 1933r były też wysiłki i tworzono poszczególne rezerwaty przyrody; utworzono 16 stycznia 1959 roku Karkonoski Park Narodowy, a w 1963 roku po czeskiej stronie Karkonoszy powstał KRNAP - Krkonošsky Národní Park. Fakt ukonstytuowania się po obu stronach granicy Parków Narodowych, spowodował w zakresie ochrony przyrody znaczny postęp. Karkonosze zyskały na ochronie, nie tracąc nic ze swojej oryginalności i atrakcyjności krajobrazowej, zagrożenia dla Karkonoszy dziś wychodzą od strony cywilizacyjnej ( np. infrastruktura sportowa).
Jako osoba mieszkająca w pobliżu tych gór mogę szczerze polecić urlop w Karkonoszach, gdyż są, to góry o oryginalnej geomorfologii i krajobrazie otoczone zewsząd licznymi zabytkami kultury w skład których wchodzą: zamki, pałace, kurorty, budownictwo sudeckie, i miasta takie jak Kowary, Karpacz, Jelenia Góra oraz Szklarska Poręba. Bazą wypadową w Karkonosze obok wyżej wymienionych miast, mogą również być miejscowości takie jak Michałowice, Przesieka czy będący dzielnicą Jeleniej Góry - Jagniątków.
Z atrakcji turystycznych na pierwszy plan wysuwają się te najbardziej znane, a więc z całą pewnością należy zwiedzić szczyt Śnieżki 1602 m n. p. m. - Proponowałbym jednak zdobycie najwyższego szczytu Sudetów szlakiem wychodzącym z Karpacza przez Sowią Dolinę i następnie wejście na Śnieżkę przez Czarny Grzbiet i zejście ze szczytu do Karpacza Kotłem Łomniczki.
Natomiast jeśli już decydować się na skorzystanie z wyciągu krzesełkowego na Kopę, to zdobycie Śnieżki, tą opcją można uczynić bardziej atrakcyjnym wędrując w stronę Loucni Boudy, następnie proponowałbym kierować się czeskimi szlakami w dół w kierunku Upskiej Jamy i żółtym szlakiem od strony czeskiej przechodząc obok spływających wartkim nurtem ze stoków Śnieżki wejść na Równie Pod Śnieżką, aby następnie wejść na jej wierzchołek z którego rozpościera się zwłaszcza w ładną pogodę jedna z najpiękniejszych panoram w Polsce!
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW