Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Dobre wakacje, to zdrowe wakacje!
dodano 13.07.2011
Kto ma ochotę spędzić urlop w pokoju hotelowym lub w szpitalu oddalonym tysiące kilometrów od domu? Nikt! Żeby tego uniknąć, warto przestrzegać kilku najbardziej podstawowych zasad.
Wakacje to moment sprzyjający odwodnieniu organizmu. Wynika to nie tylko z długiego przebywania na słońcu i związanego z tym zwiększonego zapotrzebowania na płyny, ale także z tego, że często te płyny nie są właściwe… Odwodnieniu sprzyjają poparzenia organizmu i zatrucia pokarmowe – biegunki, wymioty, gorączka, oparzenia i krwotoki czy wzmożona potliwość – to pierwszy krok do tego, byśmy zaczęli odczuwać brak wody. Niektóre osoby przyjmują leki nasilające pojawienie się tej dolegliwości. Bardzo często występuje ona u cukrzyków i osób cierpiących na hipotonię, biorących lekarstwa z grupy diuretyków. Przypadłościom związanym z brakiem płynów sprzyja też przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i przyjmowanie substancji działających odwadniająco – takich jak kofeina i alkohol. Pierwsze objawy odwodnienia są przeważnie niezauważalne, kolejne to: złe samopoczucie, wrażenie suchości w ustach, trudności w przełykaniu śliny, omdlenia. Najlepszą przed nimi ochroną jest oczywiście regularne dostarczanie płynów pozwalających na uzupełnienie niedoboru elektrolitów w naszym organizmie – polecana jest woda mineralna nisko zmineralizowana, jednak jeżeli doprowadzimy do sytuacji krytycznej, należy sięgnąć po preparaty farmaceutyczne takie jak: Orsalit czy Aminodral. Odwodnienie nie jest czymś, co można zignorować! Najbardziej niebezpieczne jest dla maluszków i osób starszych.
Kolejną „chorobą”, na którą jesteśmy narażeni podczas wakacji w ciepłych, egzotycznych krajach, jest udar słoneczny. Leżąc na plaży czy przy basenie, zapominamy o tym, że nie wystarczy nasmarować się kremem z filtrem… niektóre partie ciała – głowę i kark – należy po prostu zakryć! Tak jak w przypadku odwodnienia na udar szczególnie narażone są: dzieci, osoby starsze, cukrzycy, osoby pod wpływem alkoholu, ale także: ludzie otyli czy przyjmujący leki antydepresyjne lub rozszerzające naczynia krwionośne. Pierwsze objawy tej dolegliwości to: zawroty i ból głowy, przyspieszone tętno, gorączki, omdlenia, obfite poty, mdłości, szum w uszach. By je złagodzić, najlepiej usiąść w zacienionym miejscu i położyć zimne kompresy na głowę oraz kark. Konieczne jest również picie dużych ilości chłodnej, niegazowanej wody z odrobiną soku owocowego lub soli. Jeżeli udar będzie tak silny, że cierpiąca na niego osoba straci przytomność, należy położyć ją w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pogotowie. Po takiej przygodzie konieczne jest unikanie słońca przez kilka dni.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW