Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Na szwajcarskim szlaku…
dodano 11.09.2011
Szwajcaria jesienią? A czemu nie! Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl postanowiło przełamać stereotypy i zainspirować te osoby, które lubią aktywny wypoczynek, do odwiedzenia tego niewielkiego, uroczego kraju.
Nie można zapomnieć o tym, że w Wallis znajduje się największy szwajcarski ośrodek wellness – Leukerbad. Każdego dnia 3,9 mln litrów wody o temperaturze 51 stopni Celsjusza płynie przez kilkanaście basenów. Spragnieni relaksu turyści mogą więc oddawać się kąpieli albo zabiegom poprawiającym kondycje duszy i ciała. Adriana Czupryn z Switzerland Tourism przy Ambasadzie Szwajcarii w Polsce opowiada: Leukerbad w Wallis to urocza wioska z drewnianą zabudową położona na 1400 m n.p.m. w otoczeniu skał. Są tam dwa kompleksy z basenami termalnymi. Osobiście wolę ten Burgerbad – przede wszystkim ze względu na piekiełko, czyli grotę z gorącą wodą. Choć obiektywnie sądzę, że te termy oferują turystom więcej atrakcji – jaccuzi, Kneipp, zjeżdżalnie itd. Dla mnie niesamowitym doświadczeniem było także śniadanie… w basenie. Na drewnianych deskach pływały stoły „zastawione” wiktuałami. Jakby tego było mało, obsługa umieściła w wodzie duży stół z płonącymi świecami, z którego można było nakładać kolejne dania.
Lecąc do Wallis podróżni mają do wyboru dwa porty docelowe: w Lugarno, wspomnianym już przy okazji Gryzonii, oraz w Genewie, do której przelot zakupiony za pośrednictwem eSKY.p kosztuje od 224 PLN w jedną stronę. Natomiast doba hotelowa dla dwóch osób w miejscowości Zermatt, w której ze względów ekologicznych nie można poruszać się pojazdami z silnikiem elektrycznym, to koszt od 603 PLN.
Jednym z najbardziej różnorodnych szwajcarskich regionów jest Berneński Oberland. Między typowymi domostwami alpejskimi z ludowymi zdobieniami rozrzucone się zamki i wytworne hotele - pozostałość pierwszego okresu rozwoju tutejszej turystyki. Ciemne lasy ciągną się aż po skalne szczyty, a na alpejskich łąkach pasą się krowy. W górskich jeziorach, niezależnie od pory roku, odbijają się ośnieżone górskie granie. Najbardziej lubianą tutejszą trasą wędrowną jest dawny szlak tragarzy wiodący z Przełęczy Grimsel na Handegg. Kiedyś handlowcy eksportowali tędy ser sbrinz na rynki w Północnych Włoszech. Obecnie piechurzy mogą podziwiać na swej drodze elektrownię Oberhasli i przyjrzeć się z bliska takim urządzeniom jak: zapora, sztolnia czy zakładowa kolejka… Osoby znudzone obserwowaniem produkcji prądu i spragnione dużej dawki adrenaliny wsiadają tu do najbardziej stromej kolejki linowo-szynowej na świecie, która przesuwa się przez fascynujące alpejskie panoramy niemal pionowo do góry do Jeziora Gelmer. Popularny jest tu również szlak wymagający od piechurów przejścia przez 102 metrowy most wiszący na wysokości 70 m nad jeziorem utworzonym z topniejącego lodowca Trift. Droga ta prowadzi do jednego z licznych schronisk górskich.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW