Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy można rozwieść się w Kościele?
dodano 22.09.2011
Niewierność, alkoholizm, niezgodność charakterów – to jedne z najczęściej wymienianych przyczyn rozwodów w XXI wieku. Częściej rozwodzą się osoby pochodzące z rozbitych rodzin i Ci, którzy zdecydowali się na ślub w bardzo młodym wieku.
Faktem jest, że Polacy decydują się na rozwód coraz częściej. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego liczba rozwodów wzrosła o ponad 20 tys. w porównaniu z rokiem 2000.
Dla wielu kobiet i mężczyzn zakończenie związku małżeńskiego, to szansa na drugą młodość, przysłowiowe rozwinięcie skrzydeł. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że najczęściej rozwodzą się ludzie młodzi – ok. 24 roku życia – dlatego też równie często dochodzi do zawierania małżeństw powtórnych, których warunkiem jest rozwiązanie poprzedniego małżeństwa.
O tyle, o ile stosunkowo łatwo jest przeprowadzić rozwód cywilny, sprawa komplikuje się
w przypadku rozwodu kościelnego. Samo pojęcie rozwodu kościelnego jest niepoprawne
– Kościół Katolicki nie dopuszcza możliwości rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód.
Możliwe jest natomiast stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.
Przyczyn unieważnienia małżeństwa jest wiele - impotencja, zatajona niepłodność, zawarcie związku pod przymusem lub presją, uzależnienie od matki, niedojrzałość emocjonalna – to tylko niektóre z nich.
Jak „rozwieść” się w Kościele? Pierwszy krok, to skierowanie skargi powodowej
o nieważność małżeństwa do Sądu Biskupiego (właściwego ze względu na miejsce zawarcia małżeństwa). Skarga powinna zawierać informacje o przebiegu małżeństwa oraz o tym, jakie były relacje małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego. Należy również wskazać dowody i powołać świadków.
Następnie Sąd Biskupi przystępując do rozpatrywania skargi, określa jednocześnie tytuł,
z jakiego toczyło się będzie postępowanie. Sąd określa tzw. „formułę wątpliwości”
i dopuszcza możliwość wysłuchania drugiej strony.
Po tym etapie rozpoczyna się postępowanie dowodowe – biegli określają, czy istnieją realne powody unieważnienia małżeństwa. Po zamknięciu postępowania dowodowego dochodzi do etapu publikacji akt, podczas którego strony mają możliwość zapoznania się
z aktami sprawy. Przedstawiane są argumenty za (tzw. głos obrończy) i przeciw stwierdzeniu nieważności małżeństwa (przedkłada je Obrońca Węzła Małżeńskiego).
Etapem końcowym jest wydanie przez Sąd wyroku I instancji, który musi zostać potwierdzony specjalnym dekretem lub drugim wyrokiem.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW