Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Czy w Polsce istnieje demokracja?

dodano 08.10.2011
Czy w Polsce istnieje demokracja?

Czy funkcjonująca demokracja przedstawicielska wraz z całym towarzyszącej jej aparatem jest prawdziwą demokracją czy może plutokracją przyodzianą w demokratyczny płaszcz?


Istniejące procedury weryfikacji skutecznie utrudniają ponadto zwiększenie różnorodności ugrupowań partyjnych zasiadających w sejmie, nawet w ramach kultywowanego systemu wielkich koterii partyjnych. Aby móc w ogóle wystartować, dana grupa w stosunkowo krótkim czasie powinna dostarczyć listę podpisów z wielotysięcznym poparciem złożonym przez indywidualne osoby. Każdy kto próbował sam lub w małej grupie zbierać podpisy np. pod petycje, doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo czasochłonne to zajęcie. Wymóg ten sprawia, że z tak ograniczonego w czasie obowiązku są w stanie wywiązać się tylko duże, zorganizowane grupy osób, korzystające z szerokiego zaplecza partyjnego lub woluntarystycznego. Oddolne, mniejsze rzesze, nie dysponujące zaangażowanym zapleczem są więc z góry wyłączone z możliwości równorzędnego konkurowania a nawet samego udziału.
Jaskrawo aspekt ten widoczny jest podczas wyborów prezydenckich, kiedy to indywidualni kandydaci zobowiązani są do dostarczenia 100 tysięcy podpisów – ci pozbawieni odpowiedniego zaplecza, które za nich zbierze wymagane dowody lojalności, skazani są na eliminacje z otwartej rzekomo możliwości startu. Idąc dalej: wysoki próg procentowy zapewniający miejsca w przyszłych ławach poselskich, na poziomie 5% dla partii oraz 8% dla koalicji wyborczych, dyskwalifikuje ponadto z udziału w życiu parlamentarnym ruchy o umiarkowanym poparciu społecznym. W efekcie takiej segregacji setki tysięcy ludzi traci możliwość wyłonienia własnego przedstawicielstwa w kolejnych, następujących po sobie kadencjach parlamentu. Wybrani, poprzez obowiązujący system wyborczy posłowie, mają przed sobą długą niewzruszoną niczym czteroletnią kadencję. Przez okres ten nie odpowiadają bezpośrednio przed wyborcami lecz przed ciałem zarządzającym partią, które w razie niesubordynacji może delikwenta usunąć ze swoich szeregów lub pozbawić go prawa startu w przyszłym cyklu wyborczym. W czteroletniej kadencji, parlamentarzyści i inne instancje przedstawicielskie działają poza społecznym mechanizmem kontrolnym.

Obywatele i ruchy społeczne mają minimalny wpływ na podejmowane odgórnie decyzje. Posłowie i szerzej partie mogą forsować projekty gospodarcze, energetyczne i militarne bez konsultacji z większymi gronami społeczeństwa i ponad wolą lokalnych społeczności.
   Czy w Polsce istnieje demokracja? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: Damian Żuchowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.07.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD Damian Żuchowski
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
17.10.2007 08:09:21
07.09.2007 09:18:09
15.11.2007 09:07:28
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje