Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Miniaturowi giganci
dodano 29.05.2007
"Czyściciele" Ziemi, czyli mrówki, to najskuteczniejsza żywa istota naszego świata, i co najistotniejsze, jakiekolwiek życie na naszej planecie bez mrówek byłoby niemożliwe.
Stworzenia i rośliny komunikują się nawzajem językiem nieznanym dla normalnego zjadacza chleba, ale również nie mniej skutecznie niż ludzie między sobą. Robią to także przy pomocy dźwięków i zapachów, jak ludzie.
Mrówki są w stałym kontakcie ze sobą i wiedzą doskonale, co robią inne we wspólnej rodzinie. Liczne gruczoły mrówek, to chemiczne fabryki, nieustannie produkujące rozmaite substancje zapachowe, przy pomocy których insekty "rozmawiają" i perfumują swoje ciągi komunikacyjne. Każdy zapach tej "chemicznej gramatyki" to słowo, i nawet te same zapachy mają nierzadko różne znaczenie, ważna jest ilość i wzór.
Wyobraźmy sobie, że oto potężna armia gąsienic atakuje liczne w lasach mieszanych akacje, które ze względu na wonny, słodki nektar, przyciągają tysiące amatorów darmowej uczty! Zaatakowane drzewa wydzielają jedyną w swoim rodzaju substancję zapachową, odbieraną w całym lesie jak sygnał SOS! Na to tylko czekają czujne i pracowite mrówki (Spetzies Pseudomyrmex). Wysyłają nieliczny zwiad na przeszpiegi, który szybko i sprawnie ustala rodzaj i wielkość zagrożenia. Za moment nadchodzi ich cała armia! Miliony paszcz i jadowitych kolców!
Gdyby nie mrówki, średniej wielkości las zostałyby w niespełna kilka miesięcy ogryziony na "łyso" z liści i z młodych pędów, przez wiecznie nienasycone gąsienice! Nektar, to istotny surowiec, którego używają do uprawy swoich miniaturowych "ogródków", bogatych w witaminy i minerały, niezbędne do mrówczego, pracowitego życia. Tłuste gąsie0nice, to również smakowite kąski i równocześnie realne zagrożenie dla "producenta" słodkiego nektaru. Niektóre rodzaje drzew wabią celowo mrówki swoim przepysznym nektarem, tylko po to, aby ocalić młode pędy przed szkodnikami! Średniej wielkości mrowisko niszczy w ciągu dnia, bagatela, 100 000 szkodników! Ale to jeszcze nie koniec mrówczej pracy!
W największych dżunglach świata na Ziemi, w Ameryce Południowej, w dorzeczu potężnej Amazonki, żyją nieprzeliczone armie tych inteligentnych insektów! Po prostu są wszędzie. Gdyby zważyć je tylko tam, okazałoby się, że masa mrówek czterokrotnie przekracza masę wszystkich zwierząt lądowych zaliczanych do kręgowców!
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW