Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Matematyka nie musi być straszna
dodano 12.01.2012
Z badania przeprowadzonego przez Miliward Brown SMG/KRC wynika że matematyka jest najbardziej lubianym przedmiotem ścisłym wśród licealistów.
W trakcie pracy nie można też zapomnieć o najzdolniejszych uczniach, którzy wybiegają ponad poziom klasy. Zadając im podczas lekcji dodatkowe, trudniejsze zadania można poświęcić więcej czasu reszcie grupy, a także tym uczniom, którzy mają problem ze zrozumieniem danych zagadnień. -- Ważną rolę odgrywa tu też cierpliwość i konsekwencja, na pytania należy odpowiadać nawet kilkakrotnie jeśli zachodzi taka potrzeba. Najważniejsze by, uczniowie nie mieli luk w wiedzy, inaczej nie przyswoją kolejnego materiału. – Formą motywowania uczniów do pogłębiania wiedzy jest też udział w konkursach matematycznych. – Przygotowuję i zachęcam moich uczniów do udziału w „Kangurze”, „Alfiku” oraz konkursach szkolnych. Jest to dla nich doskonała okazja do wykazania się wiedzą, sprytem oraz do rozwijania talentów i zwalczania nieśmiałości. Próbują swoich sił i nabierają pewności siebie, a to z pewnością zaowocuje w przyszłości – dodaje Ewa Szelecka, Wydawnictwo Klett.
Koniec z wkuwaniem regułek na pamięć
Zajęcia z matematyki powinny odchodzić od schematów i rozbudzać w dzieciach ciekawość i kreatywność. Jeśli uczeń myśli logicznie, ale do rozwiązania zadania dochodzi „własnym sposobem” należy go za to pochwalić. Dobrym sposobem na budowanie sympatii do matematyki jest też praca metodą projektu. – Jest to najbardziej lubiana przez uczniów forma zajęć, która ich skutecznie aktywizuje. Podczas takiej lekcji może wykazać się każdy uczeń, ponieważ ma szansę popisać się twórczością i pomysłowością Czasami ten najsłabszy jest wtedy najlepszy i „zakochuje” się w matematyce, której do tej pory nie lubił – dodaje Ewa Szelecka.
Na etapie szkoły podstawowej nauka poprzez zabawę jest doskonałym sposobem dydaktycznym. Książka do matematyki musi być więc kolorowa, a zajęcia pełne praktycznych przykładów i ćwiczeń z użyciem interaktywnych narzędzi. Na lekcjach nauczyciele coraz częściej pokazuję przykłady „z życia wzięte”. Uczniowie liczą więc pieniądze, obniżki w sklepach i widzą, że matematyka przydaje się w codziennym sprawach. Dzięki temu chętniej się jej uczą. Pracę domową natomiast najchętniej odrabiają wykorzystując Internet. Ich zadaniem jest np. wyszukanie symetrii na przykładzie budynków, motyli lub odcinków prostopadłych w architekturze.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW