Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ekologia w biznesie
dodano 27.01.2012
Istnienie firmy ma wielowymiarowy charakter, a na jej funkcjonowanie składa się nie tylko polityka finansowa czy zarządzania zasobami ludzkimi, ale też działania CSR, w tym aktywność na rzecz ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania energią.
Eko – transport
W 2009 roku Ministerstwo Instytutu Analiz Rynku Flotowego przeprowadziło badania, które wykazały, że 73% polskich przedsiębiorców chce kupić ekologiczny samochód, ale maszyny tego typu są dla nich zbyt drogie. Tymczasem naukowcy wciąż tworzą coraz doskonalsze modele aut kierując się priorytetowym ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery, zwiększeniem wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii oraz minimalizowaniem zużycia paliwa. Fiat wprowadził na przykład system Eco: Drive Fleet, który analizuje pracę poszczególnych układów w samochodzie, a w rezultacie optymalizuje zużycie paliwa oraz planuje przeglądy techniczne.
Wiedeńskie firmy mogą natomiast realizować swoje potrzeby w zakresie przewozu osób korzystając z ekologicznych taksówek, których jest obecnie stolicy Austrii około 200. Co ważne – zamówienie taksówki z ekologicznym napędem nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami po stronie zamawiającego. Największa w Austrii korporacja taksówkarska „40 100“ posiada 150 „zielonych taksówek“, z których przeważająca większość jest wyposażona w napęd hybrydowy. Zaledwie 10 ekotaksówek może w przeciągu 24 miesięcy, przy korzystnych cenach za gaz i wsparciu państwa, przynieść oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro.
Ekologiczna siedziba
Odpowiedzialna społecznie firma może zadbać o środowisko również poprzez korzystanie z ekologicznej siedziby. Przede wszystkim warto zastanowić się nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Jeśli budynek biurowy posiada kotłownie, w której korzysta się z paliwa, można do ogrzewania wody i wytwarzania prądu wykorzystać biomasę, jak na przykład brykiet. Biomasa ma bardzo niską zawartość substancji szkodliwych w spalinach oraz generuje praktycznie zerową emisję dwutlenku węgla. Dobrym i wciąż niedostatecznie popularnym w Polsce rozwiązaniem jest instalacja solarna na budynku biurowym. Na przykład w budynku Willis Tower, znajdującym się w Chicago, część okien wymieniono na kolektory słoneczne. Co więcej, również w Stanach Zjednoczonych planowane jest stworzenie samowystarczalnego pod kątem wytwarzania energii budynku, który jednocześnie przyczyni się do oczyszczenia powietrza z nadmiaru CO2. Amerykanie zamierzają przebudować Marina City Towers, wykorzystując algi w przestrzeni miejskiej. Budynek czeka remont wszystkich instalacji, dzięki czemu znacznie obniży się poziom zużycia energii. Obiekt zostanie także szczelnie zaizolowany, by uniknąć utraty ciepła. Zainstalowane zostaną również reaktory na biomasę, czyli instalacje do hodowli alg, będących świetnym materiałem do wytwarzania biodiesla. Instalacja do fitoremediacji wody pozwoli nawadniać rośliny rosnące na elewacji budynku, a prąd wytwarzać będą turbiny wiatrowe, które zainstalowane zostaną na dachach oraz ogniwa fotowoltaiczne umiejscowione w elewacji.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW