Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Dręczy Cię senność? Obudź się na wiosnę!
dodano 17.02.2012
Liczysz barany, łykasz tabletki nasenne, odliczasz do stu, ale wciąż nie możesz zasnąć? A może śpisz po 10 godzin dziennie, a w pracy ucinasz sobie drzemkę gdy nikt nie widzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!
W Polsce bezsenność nie jest wciąż traktowana jako poważny problem medyczny, mimo że jest przyczyną połowy wypadków przy pracy i 45 proc. wypadków samochodowych.
Stres i niespokojne nogi
Według najnowszej klasyfikacji schorzeń bezsenność to niewystarczająca ilość snu lub niedostateczna jakość snu, która występuje co najmniej trzy razy w tygodniu i utrzymuje się przez co najmniej jeden miesiąc. W Polsce według badań WHO z 2000 roku kłopoty z zaśnięciem ma około 25% badanych jednak tylko 20-30% z nich zgłasza się do lekarza.
- Bezsenność może być spowodowana np. pracą zmianową, stresem, zmianą stref czasowych, ale także zespołem niespokojnych nóg czy przewlekłym stosowaniem leków pobudzających lub nasennych – tłumaczy Marcin Topolski, redaktor portalu Holistyczna Polska.
Ilość snu potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania zależy od indywidualnych potrzeb, ale najczęściej waha się między 7 a 9 godzinami. Badania przeprowadzone w Harvard Medical School obejmujące grupę 82 tys. dorosłych pokazały, że jeśli człowiek śpi mniej niż sześć godzin na dobę, jego ciało znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. Oznacza to wzrost poziomu hormonów stresu, ciśnienia krwi oraz zwiększenie ryzyka stanów zapalnych w organizmie.
Nadmierna senność
Na drugim biegunie wobec bezsenności ustawić można hipersomnię, czyli nadmierną senność.
- Jest to znacznie rzadsze zaburzenie, dotyka ok. 5 proc. naszej populacji – uspokaja Marcin Topolski z hopl.pl. - Najczęściej towarzyszy innym dysfunkcjom zdrowotnym, ale może też być samodzielnie występującą chorobą.
Nadmierna senność objawia się w postaci poczucia senności mimo przespanej nocy, przedłużania się snu lub zapadania w krótkie drzemki w ciągu dnia, w czasie przeznaczonym na inne aktywności. Przyczyny hipersomni to między innymi zaburzona gospodarka cukru, anemia oraz zaburzenia regulacji hormonalnej (głównie u kobiet). Poza wszystkim sen bywa też ucieczką od problemów.
Dieta najlepszym lekarstwem
Częstą przyczyną zaburzeń snu jest brak odpowiedniej diety. Racjonalne i odpowiedzialne planowanie posiłków może być bardzo pomocne w pozbyciu się dolegliwości. - Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną ich problemów może być po prostu źle skomponowana i zjedzona zbyt późno kolacja – zauważa ekspert.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW