Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Czy polska szkoła nadąża za zmianami?

Autor: MAPO
dodano 13.07.2007
Czy polska szkoła nadąża za zmianami?

Narzekamy na młodzież, że nie chce się uczyć, że jest agresywna i źle wychowana. A może jest to po prostu przejaw frustracji, że muszą uczęszczać do miejsca, które jest instytucją nie z tej epoki?



Czy polska szkoła oferuje młodzieży możliwości rozwoju w takiej „cyfrowej” rzeczywistości? Chyba nie. Moim zdaniem „luka cyfrowa” pomiędzy uczniami a szkołą stale powiększa się. Co z tego, że młodzież traktuje nowoczesne technologie jako część swojego środowiska, jeśli to właśnie szkoła jest miejscem gdzie ich nagminnie brakuje, albo nie używa się ich efektywnie. Niby mamy coraz więcej komputerów, ale często dyrekcja szkoły zamyka je na klucz w pracowniach, ponieważ albo nie ma pomysłu na ich wykorzystanie, albo nie ma środków, aby opłacić edukatorów, którzy zaproponowaliby ciekawą formę edukacji pozalekcyjnej.

Istotnym problemem jest również dostęp do Internetu. Dziś nie chodzi już wyłącznie o wyposażenie szkół w komputery. Korzystanie z nich bez szerokopasmowego dostępu do Internetu powoli przestaje mieć sens. W Internecie można znaleźć edukacyjne „cuda”, ale do płynnego korzystania z nich potrzeba coraz większej przepustowości. Internet powinien być naturalnym środowiskiem pracy uczniów, ponieważ to w nim tkwi olbrzymi (kompletnie dziś niewykorzystany) potencjał edukacyjny niezbędny dla rozwoju młodych ludzi i przygotowania ich do samodzielnego życia (weźmy choćby umiejętność wyszukania i selekcji informacji, o której pisałem we wcześniejszych artykułach).

Analizując trendy we współczesnej edukacji Instytut Think! (www.think.org.pl) stawia tezę, że dziś współczesne systemy edukacji nie nadążają za zmianami na rynku pracy wynikającymi z globalizacji i rozwoju cywilizacyjnego świata. Sposób nauczania w szkołach często jest XIX-wieczny, a tymczasem oczekiwania pracodawców wobec pracowników jak najbardziej już XXI wieczne.

Myślę, że jest prawdziwa reforma polskiej szkoły powinna polegać na gruntownej zmianie sposobów nauczania. Należy większy akcent postawić na edukację nieformalną, która będzie dostępna uczniom w miejscu i czasie im odpowiadającym (także poza lekcjami), należy wykorzystać coraz więcej kanałów komunikacji z uczniami, nie tylko poprzez nauczyciela, ale i nowoczesne środki przekazu. Wreszcie, należy częściej łączyć edukację z rozrywką, czyli realizować różnego rodzaju projektu Edutainment, ponieważ dzięki takim projektom można uczyć się i przyjemniej i efektywniej.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: MAPO
avatar

O mnie
W serwisie od:
07.05.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD MAPO
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje