Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pewność Siebie - jak ją osiągnąć i na zawsze zapomnieć o strachu?
dodano 09.08.2007
Pewność siebie to jedna z większych halucynacji ludzkości. To abstrakcja, w której istnienie, jakoby była to rzecz materialna, czy cecha charakteru, wierzy bardzo wielu ludzi. Co sprawia, że jedne osoby uważane są za bardziej pewne siebie i bardziej odważne?
Na pewno nie wiek, wygląd, czy kod DNA. Na pewno nie zarobki, czy wyznanie. Na pewno nie złoty Rolex czy dobry samochód.
Pomyśl najpierw o autorytetach. Ludzie mówią często, że w ich obecności (czy jest to papież, królowa angielska, prezydent, czy nauczyciel) stają się mali, przytłoczeni, nieważni. Czasem się stresują, a w obecności nauczycieli i wykładowców jąkają się, zapominają informacje, które znali na pamięć.
Czy można jednak nazwać cechą coś, czego można się nauczyć? Ilu bowiem ludzi uczy się być niepewnymi w szkole czy na studiach, kiedy wychodzą przed tablicę i uczą się kojarzyć stres i strach przed złą oceną ze staniem przed całą klasą (tak zaczynają się fobie społeczne).
Jeśli zdarza Ci się być zbyt mało pewnym siebie w niektórych sytuacjach, przypomnij sobie jedną z nich (i jak najdokładniej ją sobie wyobraź). I sprawdź 3 sprawy:
1. Czy jesteś w tej sytuacji przekonany, że wszystko będzie w porządku, że cokolwiek się stanie, to dasz radę i wyjdziesz z każdej sytuacji?
2. Czy Twój obraz (Twojego ciała) w tej sytuacji jest przynajmniej tak duży, jak w rzeczywistości i jak innych ludzi w tym obrazie lub filmie?
3. Czy czujesz w swoim ciele spójny spokój, mówiący Ci, że wszystkie części Twojej osobowości współgrają ze sobą i mają wspólne cele?
Jeśli choć raz odpowiedziałeś „nie”, to masz przyczynę. Przyczynę, która nie jest w przeszłości, nie trzeba też jej latami sobie uświadamiać, leżąc na kozetce i mówiąc o skojarzeniach.
„Brak pewności siebie” jest umiejętnością, jest efektem wykonania określonej czynności umysłowej.
Po 1 – na poziomie obrazu (wizualizacji), gdzie najczęściej osoby z „niską pewnością siebie” wizualizują sobie siebie jako mniejsze niż w rzeczywistości. Zrób przykładowe ćwiczenie – wyobraź sobie, że jesteś w grupie ludzi. Przypatrz się im i sobie, sprawdź swoje emocje. Następnie wyobraź sobie, że jesteś o 50% mniejszy i niższy niż oni.
Jak zmieniły się emocje? Zmniejszył się komfort?
Teraz „urośnij” w tym obrazie tak, by być dokładnie taki jak oni. Następnie zwiększ swój obraz w wizualizacji (i poczuj jak rośniesz) 2-3 krotnie. Najczęściej pewność siebie rośnie wraz z obrazem. Ustaw więc swoją wielkość w obrazie na takim poziomie, który najbardziej Ci odpowiada.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW