Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kolor w architekturze wnętrz
dodano 20.08.2007
Kolory odbieramy subiektywnie, dlatego też powinniśmy je dobierać zgodnie z naszymi upodobaniami, potrzebami i panującą modą. Nie należy jednak zapominać o psychologicznych i optycznych właściwościach barw.
Czarny – niewielkie płaszczyzny czerni podkreślają intensywność sąsiadującej barwy. Zestawienia dwukolorowe – czerni z bielą oraz czerni z czernią na różnych rodzajach płaszczyzn – pozwalają uzyskiwać ciekawe efekty graficzne w postaci zebry, „dalmatyńczyka”, krowich łat. Czarno-białe rozwiązania sprawdzają się w łazienkach oraz w pokojach użytkowych. Czerń idealnie komponuje się z szarością.
Kompozycje, zestawienia kolorystyczne
Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w tworzeniu kompozycji kolorystycznych. Warto zadbać, aby wystrój przestrzeni domowej charakteryzował się równowagą i harmonią, które spotykamy w przyrodzie. Zestawienia kolorów powinny być więc raczej monochromatyczne i harmonijne, chyba ze celowo i świadomie potrafimy wykorzystywać zestawienia kontrastowe. W każdym przypadku potrzebna jest jednak spójna wizja projektowanego wnętrza, która pozwoli nam określić zależności występujące między poszczególnymi jego elementami.
Kolor czerwony to siła i dynamizm. Stwarza poczucie niepokoju i „podnosi” temperaturę wnętrza. Dobrze zestawia się z białym i szarym, ale również z grafitowym i stalowym. Niebieski – daje wrażenie sterylności, optycznie powiększa wnętrze, sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Najlepszym sąsiedztwem dla niebieskiego jest uniwersalny biały. Łatwo można go również zestawić z wieloma odcieniami zieleni. Ciekawie wygląda w połączeniu ze stalą, grafitem i szarością. Współgra z brązami, ożywiając je i nadając im nowy wyraz. Zielony – z nieograniczoną liczbą wariantów tonalnych – dobre kompozycje tworzy z brązem. Pomarańczowy źle znosi połączenie z bielą, tracąc w jej sąsiedztwie na swej intensywności. Podobnie dzieje się z żółtym, który w połączeniu z białym widocznie słabnie. Obok różowego żółty staje się gryzący. Zestawienie żółci i pomarańczy przywołuje klimat lata i słońca. Klimat śródziemnomorski uzyskamy poprzez połączenie kolorów z gamy pomarańczowych z niebieskim. Połączenie żółtego z niebieskim sprawi, iż ten pierwszy będzie się wydawał bledszy niż jest w rzeczywistości. Moc koloru żółtego wydobędziemy zestawiając go z fioletem. Fiolet z kolei tworzy dobre, ciekawe kompozycje z czerwienią. Szary przejmuje odcień od mocnych sąsiadujących barw, a w towarzystwie brązu przybiera nieciekawą żółtawą poświatę. Szary możemy zestawiać z brązem poprzez kolor biały.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW