Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
DZIWNE UŚMIECHY FORTUNY
dodano 14.11.2008
Absolutnie rekordowa ilość edycji, z absolutnie rekordowo dużymi pulami na główne wygrane to coś, co zdecydowanie różni tegoroczne edycje Dużego Lotka od edycji lat poprzednich. Czy powinno nas to cieszyć?
Otóż warto wiedzieć, że prawdopodobieństwo wygrania głównej wygranej w Dużym Lotku (powtórzę: 1 do 13.983.816), a także prawdopodobieństwa niższych wygranych ("piątki" - 1 do 54.201, "czwórki" - 1 do 1.032 i "trójki" - 1 do 57) nie są takimi znowu całkiem teoretycznymi wielkościami. To, że takie są faktycznie, potwierdza statystyka ilości trafionych "szóstek", "piątek", "czwórek" i "trójek" w proporcji do zawartych zakładów, którą w postaci tabeli zawierającej dane z lat 2001 - 2007 opublikowałem w swoim serwisie www.gnglotto.webpark.pl, w SUPLEMENTACH, jako załącznik do innego artykułu nt. Totalizatora, z listopada 2007 roku - zapraszam do jej obejrzenia. Faktyczna ilość wygranych wszystkich stopni przypadających na jeden zakład jest bardzo bliska teoretycznej normie, z tym zastrzeżeniem, że różnica jest tym mniejsza, im niższy stopień wygranej. W przypadku trafionych "trójek" pokrycie jest wręcz idealne, faktycznie 1 trafienie średnio przypada na 57 zawartych zakładów, ponieważ tych trafionych "trójek" jest najwięcej, wobec czego najlepiej w ich przypadku działa tzw. prawo wielkich liczb. Odchyłki średnich od teoretycznej normy w przypadku wyższych wygranych są już większe, jednak nawet w przypadku "szóstek" na ogół nie przekraczają plus-minus 20 - 30 procent.
Tak jest, gdy wyciągamy kolejne średnie roczne na podstawie ogólnej liczby zawartych w ciągu roku zakładów i łącznej ilości trafionych w ciągu roku "szóstek". Taka średnia, policzona dla 2008 roku, po pierwszej dekadzie listopada, to około 15 milionów 900 tysięcy zawartych zakładów przypadających na 1 "szóstkę", czyli jakieś 15 procent więcej, niż powinno. Średnia ta obejmuje dotychczasowych 135 edycji gry, w których zostało zawartych około 1 miliarda 100 milionów zakładów, a zostało trafionych 69 "szóstek".
Sprawa się komplikuje, gdy policzyć, jak to jest ze średnią ilością zakładów, przypadających na jedną trafioną "szóstkę", oddzielnie, w edycjach bez i z kolejnymi, coraz wyższymi, kumulacjami. Żeby to dobrze pokazać, bardziej przekonująco, na szerszym tle niż jeden rok, sporządziłem statystykę takich średnich, dla 8 lat: od 2001 do 2008 (do 8 listopada). Ponieważ lat jest 8, a średnie dotyczą 5 rodzajów edycji: bez i z kolejnymi, aż do poczwórnej kumulacji, tabela w której zawarłem te dane ma 40 rubryk, jednak wyliczonych średnich jest w nich 38, ponieważ w latach 2003 i 2005 nie było ani jednej edycji z poczwórną kumulacją.
Tabelę można obejrzeć w moim serwisiewww.gnglotto.webpark.pl w SUPLEMENTACH.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW