Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pokaż nam język
dodano 15.09.2007
Coraz więcej rodzin zapisuje swoje dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Niektórzy skupiają się na doskonaleniu pływania bądź tańca, inni inwestują w dodatkowe lekcje przedmiotów szkolnych, takich jak matematyka, biologia czy fizyka.
Obecnie szkoły językowe posiadają naprawdę bogata ofertę programową - kształcą zarówno te najmłodsze dzieci, jak i maturzystów oraz osoby dorosłe. Zajęcia zazwyczaj odbywają się popołudniu, wieczorami oraz w weekendy. Oczywiście prowadzone są osobne kursy dla osób przygotowujących się do matury oraz dla osób przygotowujących się do egzaminów językowych, w celu uzyskania certyfikatów. Najczęściej są to certyfikaty FCE (First Certificate in English), CEA (Certificate in Advanced English) oraz ZD (Zertifikat Deutsch). Wiele szkół zapewnia możliwość zdawania tych egzaminów w swoich budynkach. Zdarza się również (chociaż rzadko), że kurs przygotowawczy do matury jest podzielony jeszcze na dwie grupy: pierwsza dla osób zdających maturę w zakresie podstawowym, druga dla osób zdających maturę w zakresie rozszerzonym.
Zazwyczaj szkoły kształcą swoich uczniów stosując tzw. metodę Callana. Polega ona na bardzo intensywnej pracy na zajęciach, na bardzo intensywnej konwersacji pomiędzy uczniem a lektorem. À propos lektorów.. coraz częściej zdarza się w tego rodzaju placówkach, że polscy nauczyciele są „zamieniani” na native speakerów. Native speaker to osoba, która mówi w swoim ojczystym języku ucząc przy tym swoich słuchaczy. Czyli przykładowo zapisując dziecko na zajęcia z języka angielskiego z native spakerem mamy pewność, że będzie ono uczone przez Anglika.
Przy zapisach należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na czas prowadzonych zajęć. Niektóre szkoły oferują zajęcia od października do czerwca, inne od października do kwietnia (kursy maturalne), a jeszcze inne swoją naukę zaczynają już we wrześniu. Zdarzają się też różnice w godzinach. Jeśli płacimy za godzinę, to z reguły jesteśmy pewni, że umowa dotyczy pełnej godziny zegarowej, czyli 60 min. W większości przypadków tak właśnie jest, ale zdarzają się szkoły, które nazwą „godzinne zajęcia” określają godzinę lekcyjną, czyli 45 minut. Poza tym każda szkoła ma inny cennik. Ceny zazwyczaj zależne są od poziomu kursu oraz od formy płatności. Koszt szkolenia można pokryć jednorazowo (najkorzystniej) bądź rozłożyć na raty.
Przejrzeliśmy oferty 14 szkół języków obcych na terenie Rudy Śląskiej. Każda z nich ma podobny sposób na przyciągnięcie klienta: elastyczny grafik, różne poziomy nauczania, lektorzy i native speakerzy. Różnią się zazwyczaj ceną, długością i częstotliwością zajęć oraz ilością nauczanych języków. Niestety w dzisiejszych czasach ciężko osiągnąć sukces bez biegłej znajomości przynajmniej dwóch języków obcych, a w szkole nie zawsze można zdobyć tyle informacji, ile byśmy chcieli.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW