Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Katyń. Pamiętam...
dodano 24.09.2007
Tydzień temu odbyła się ogólnopolska premiera pierwszego filmu o Katyniu. To pierwszy prawdziwie polski film o zbrodni katyńskiej. Zrobiony przez Polaków, dla Polaków i w hołdzie Polakom, o których niektórzy chyba zapomnieli...
Żyjemy w dziwnych czasach. Społeczeństwo masowe zmieniło się w społeczeństwo konsumpcyjne. Kiedyś historycy z pewnością zbadają to zjawisko i za kilkaset lat inni uczyć się będą dzięki nam - jak nie żyć. Otaczamy się rzeczami. Egzystujemy w owczym pędzie po coś ulotnego, po coś, co przez chwilę sprawi, że będziemy czuć się lepsi. Jest zasadnicza różnica między dążeniem do realizacji planów samych w sobie, a wyścigu po ten cel tylko dla zdobycia laurów, dlatego że to ja pierwszy do niego dotarłem. Cała reszta zgubiła się gdzieś po drodze.
A o jakich rocznicach pamiętamy? Czy kryterium patriotyzmu ma dla nas jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Ilu z Was odpowiedziałoby poprawnie na pytanie, dlaczego prapremiera Katynia przypadła akurat na 17. września? A ilu ludzi znałoby w ogóle datę popełnienia tej zbrodni?
1939
Trwa kampania wrześniowa. Agresja sowiecka została uzgodniona z III Rzeszą. Oficerowie Wojska Polskiego zostali zatrzymani przez Armię Czerwoną i NKWD. Nastąpiła wstępna selekcja. Dokonano licznych przemieszczeń i umów z niektórymi oficerami, którzy byli tzw. "gotowymi do współpracy".
1940
Do wiosny ukształtowały się trzy główne obozy, w których zatrzymano polskich oficerów. Obóz kozielski, ostaszkowski i starobielski był pierwszą ze stacji dla prawie 15 tysięcy polskich jeńców wojennych.
5. marca Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR wysłał do Stalina specjalną, urzędową notatkę, w której zapisał, że polscy jeńcy wojenni to "zdeklarowani i nie rokujący nadziei poprawy wrogowie radzieccy". Tym samym za uzasadnione przez NKWD uważał, co poniżej:
Biorąc pod uwagę, że wszyscy oni są zatwardziałymi i niepoprawnymi wrogami władzy sowieckiej, NKWD ZSRR uważa za niezbędne:
I. Polecić NKWD ZSRR:
1) Sprawy znajdujących się w obozach dla jeńców wojennych 14.700 osób, byłych polskich oficerów, urzędników, obszarników, policjantów, agentów wywiadu, żandarmów, osadników i dozorców więziennych,
2) jak też sprawy aresztowanych i znajdujących się w więzieniach w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi 11.000 osób, członków różnorakich k-r [kontrrewolucyjnych] szpiegowskich i dywersyjnych organizacji, byłych obszarników, fabrykantów, byłych polskich oficerów, urzędników i zbiegów -
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW