Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Szybkie czytanie
dodano 06.11.2007
Jak w ciągu 10 minut przyśpieszyć tempo czytania dwukrotnie? 10 minut. Tyle, przy bardzo wolnym tempie, zajmie Ci przeczytanie tego artykułu...
Pamiętam, że gdy kiedyś, kilka lat temu, usłyszałem o szybkim czytaniu, pomyślałem sobie, że to jakieś oszustwo i że czytanie kilkukrotnie szybciej niż normalnie jest niemożliwe.
Cóż... każdy z nas popełnia błędy :)
Błędy czytelnicze to strategie zwalniające tempo naszego czytania, rozpraszające koncentrację i obniżające poziom zrozumienia czytanego tekstu. Wielu z nich jesteśmy uczeni w szkole, niestety, z powodu braku wiedzy nauczycieli.
Pierwszy błąd czytelniczy dotyczy przygotowania miejsca, w którym będziemy czytać, i naszej fizjologii, czyli warunków wewnętrznych organizmu. Czy zdarzyło Ci się np. czytać książkę na leżąco i po jakimś czasie po prostu zasnąć? Albo wielokrotnie przerywać czytanie, by np. napić się wody czy zaspokoić potrzeby fizjologiczne?
Pamiętaj – jeśli przygotowujesz się do czytania dłuższego niż 20 minut – przygotuj się dobrze. Usiądź wygodnie, tak, żeby mieć prosty kręgosłup (uprawianie „yogi” podczas czytania nie wchodzi w grę :), a czytana książka była przed Tobą. Przygotuj sobie szklankę z wodą i pamiętaj, że jest ona (woda, nie szklanka :) konieczna dla harmonijnej pracy mózgu. Zacznij czytać dopiero w momencie, gdy wszystko, co mogłoby Ci przeszkodzić, jest zabezpieczone.
Teraz wyznacz sobie cel. Mózg działa wtedy, kiedy ma cel. Konkretny i mierzalny. Pomyśl – gdzie dopłynie statek, który będzie płynął w rejs „gdzieś przed siebie”? Tam, gdzie zaniesie go przypadek. Dokładnie tak samo jak czytelnik, który po prostu czyta książkę.
Za każdym razem, gdy będziesz czytać – czy to wiersz, książkę, czy gazetę, zadaj sobie kilka pytań:
Jak chcę się czuć podczas czytania?
Jaki jest mój główny cel?
Czego nowego chcę się nauczyć?
Na co konkretnie mam zwracać uwagę?
Czy są jakieś konkretne pytania, na które chcę znaleźć odpowiedź?
Na co chcę zwracać uwagę czytając kolejne rozdziały?
Te i wiele innych pytań pomogą Ci ustalić kierunek, w którym będziesz zmierzać. A mając kierunek, dotrzesz do celu. Pamiętaj – tylko statek mający wyznaczony cel dotrze do portu.
Ok, wypłynąłeś i chcesz płynąć szybciej. To dobrze, ponieważ tu właśnie wiele osób popełnia kolejny błąd i czyta zbyt wolno. Pomyśl – jadąc rowerem czy samochodem z małą prędkością, jesteś w stanie rozglądać się wokoło, rozmawiać i myśleć o kilku różnych rzeczach. Co innego, gdy przyśpieszysz – aż do granicy swoich możliwości – wtedy musisz koncentrować się w pełni na drodze. Ile razy podczas czytania łapałeś się na tym, że minęło już kilka stron, a Ty nic nie pamiętasz, bo myślałeś o niebieskich migdałach? Hej, czytałeś zbyt wolno.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
KOMENTARZE
2007-11-06 21:20:30
| Niezłe raday, faktycznie to pomaga, ale ja dodam
Niezłe raday, faktycznie to pomaga, ale ja dodam jeden mały szczegół, jeżeli po bardzo długim okresie nie czytania książek i gazet, odchodzisz od monitora/ekranu i zasiadasz do lektóry, nie licz, że odrazu pójdzie Ci łatwo... Twoje oczy muszą się przyzwyczaić do tej zmiany.
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW