Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy banki zostaną zmuszone do podniesienia oprocentowania lokat?
dodano 07.11.2007
Po raz pierwszy mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, w której bankom zaczyna brakować pieniędzy do udzielania pożyczek, zwłaszcza mieszkaniowych.
Pojawiają się już pierwsze informacje o zadyszce na rynku mieszkaniowym. Choć ceny materiałów budowlanych nie rosną już tak jak na początku roku, to firmom brakuje pracowników. Muszą im płacić coraz więcej, a koszty z tego wynikające przerzucają na ceny mieszkań. W ten sposób same sobie ograniczają ilość klientów, gdyż coraz mniej osób będzie stać na coraz droższe mieszkania.
Co złe dla banku, dobre dla klienta
Być może w krótkim okresie obecna nietypowa sytuacja będzie atrakcyjna dla klientów banków.
Szukając pieniędzy na kredyty banki będą prześcigać się w oferowaniu coraz to wyższego oprocentowania lokat. Niewykluczone, że zaczną nawet dokładać do interesu oferując oprocentowanie, które będzie wyższe niż to, które pozwala bankowi zarabiać.
Pierwszą lokatą, która wydaje się być bardziej marketingową niż rentowną dla banku, jest lokata Getin Banku oprocentowana aż na 5,75%. Tak wysokie oprocentowanie trudno długo utrzymywać, gdyż bank musi zarabiać. Straty z tytułu lokat trudno będzie bankom zrekompensować np. wyższą marżą na kredycie mieszkaniowym.
Warto obserwować sytuację na rynku. Najbliższe miesiące powinny dać odpowiedź, w którym kierunku rozwinie się sytuacja. Najbliższa podwyżka stóp procentowych spodziewana jest w listopadzie. Na wiosnę niewykluczona jest kolejna.
Jak zareagują na to deweloperzy? Czy będę zmuszeni zejść z marży, byleby sprzedać wybudowane mieszkania?
Choć szacunki mówią o tym, że w Polsce jest zapotrzebowanie na ok. 1,5 mln mieszkań, to jednak rocznie może zostać kupione ok. 150-160 tys. (wg. Rzeczpospolitej z dnia 30.10.07). Na więcej Polaków zwyczajnie nie stać.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW