Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy studia pomogą mi zostać managerem?
dodano 17.01.2009
Studia jak wiemy, są różne. Licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe, doktoranckie i MBA. Do tego dzielą się na stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne), a ostatnio nawet studia on-line. Skupimy się na studiach z zarządzania.
Natomiast menedżerów podzielimy sobie na: liniowych, średniego szczebla i top menedżment. Po tym rozgraniczeniu, przechodzimy do konkretów.
Jakie studia?
Studia licencjackie/inżynierskie - mogą dać pogląd na temat, zaszczepić zaciekawienie dziedziną. Nie dadzą może wielkiej wiedzy, zwłaszcza z bardziej zaawansowanych i nowoczesnych nurtów tej dziedziny. Podczas rozpatrzenia Twojej kandydatury na stanowisko menedżera liniowego dadzą Ci mały plusik, nie przeceniaj go jednak. Studia tego poziomu powinny być zawsze tylko wstępem do uzupełniających magisterskich.
Studia magisterskie - tytuł magistra jest często wymogiem przy rekrutacji na stanowiska menedżerskie. O ile menedżerem liniowym można zostać poprzez awans wewnętrzny, bez tego tytułu, o tyle rekruterzy zwracają na to dużą uwagę. Przy wyższych szczeblach wymóg konieczny lub przynajmniej bardzo duży plus. Studia z zarządzania dają masę wiedzy teoretycznej, która przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś troszkę wyżej w hierarchii.
Studia podyplomowe - doskonały sposób na uzupełnienie swoich kompetencji, zwłaszcza jeśli studia magisterskie nie były związane z zarządzaniem. Zwykle są wysoko specjalistyczne i dotyczą konkretnego zagadnienia (np. zarządzania projektami), a nawet branży (zarządzanie projektami w przemyśle produkcyjnym).
Studia doktoranckie - doskonały wybór dla ekspertów i szkoleniowców. Jeśli planujesz swoją karierę w branży, w której będziesz miał do czynienia z ekspertami i będziesz musiał wykorzystywać często wiedzę ekspercką, może to być Twój as w rękawie. Czasami taki tytuł może przeszkadzać, jeśli miałbyś np. szefa o niższym stopniu wykształcenia.
MBA - ten tytuł nobilituje. Bardzo duży plus przy obejmowaniu stanowisk na średnim i wysokim szczeblu. Zwykle potrzeba kilku lat doświadczenia na stanowisku kierowniczym, aby móc zapisać się na tego typu studia. Prawdziwym “kąskiem” na rynku pracy, są osoby, które ukończyły MBA na najlepszych światowych uczelniach - Whartonie, Harvardzie lub London School of Busienss. Zwykle po tych studiach nie mają problemów, aby obejmować stanowiska prezesów lub przynajmniej dyrektorów działów.
Dzienne, zaoczne, czy online?
Studia dzienne - zdecydowanie najlepszy wybór na początek. Poznasz ludzi, zawiążesz trwałe znajomości. Zwłaszcza w organizacjach studenckich i kołach naukowych - jeśli chcesz w przyszłości zarządzać, to właśnie te organizacje dadzą Ci najlepszy start. Poznasz struktury, sposoby zarządzania, prawdopodobnie również Ty będziesz miał szansę pozarządzać. Dobrym wyborem jest dołączenie na początku do 2-3 tego typu organizacji i wybór najlepszej jako tej, w której za 2-3 lata zostaniesz prezesem, albo przynajmniej członkiem zarządu. To również dobry sposób, aby poznać ludzi spoza uczelni - biznesmenów, menedżerów i pracowników, którzy mogą być Twoimi pierwszymi tego typu kontaktami.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW